Advert
Advert

Ovada yaz sezonu bereketli geçti

Ovada yaz sezonu bereketli geçti
Ovada yaz sezonu bereketli geçti Küçük Menderes
test Bu içerik 556 kez okundu.

Geniş bir alan üzerinde bulunan Torbalı Ovası, yaz mevsiminde oldukça bereketli bir sezon geçirdi. Domates, silajlık mısır ve biberin başını çektiği tarım ürünlerinde çiftçiler, çıkan hasattan oldukça memnun kaldı.

Torbalı, geçtiğimiz yıl kış aylarında son yılların en fazla yağış aldığı kış mevsimini geçirmişti. Küçük Menderes Nehri'ni besleyen Fetrek Çayı taşmış, birçok ev ve iş yeri sular altında kalmıştı. Geniş tarım alanlarına sahip olan Torbalı, geçtiğimiz yaz mevsimini ise oldukça kurak geçirdi. Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıkların 40 derecenin üzerine çıkması, vatandaşların zor zamanlar geçirmesine sebep oldu.

Yüksek sıcaklara rağmen yazın ekilen ürünlerin hasadında herhangi bir aksaklık olmadığını söyleyen Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, “Yaz ayları burada oldukça sıcak geçti. 40-45 dereceyi bulan sıcaklıklar, mahsulümüzü etkilemedi. Yapılan ilaçlamalar ve alınan önlemlerin tarım ürünleri üzerinde çok fazla etkisi oluyor. Bu yüzden çiftçilerimize gerekli eğitimleri veriyoruz” dedi.

Zirvede domates, biber ve mısır

Ülkenin en verimli topraklarına sahip olan Torbalı Ovası, tarım yapmak için oldukça elverişli. Yüz binlerce alana dikilen ürünler, öncelikle ilçe pazarlarına, daha sonra da ülkenin diğer bölgelerine gönderiliyor. Başta Ege Bölgesi olmak üzere İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerine gönderilen ürünler, oldukça rağbet görüyor.  

Geçtiğimiz yaz mevsiminde ilçede en fazla ekilen ürün olarak domates başı çekiyor. Haziran ve Ağustos ayları arasında ilçeyi kırmızıya bulayan domatesi silajlık mısır ve biber takip etti. Özellikle kurutulmuş domatesle ünlenen Torbalı; İngiltere, İtalya ve Fransa başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat gerçekleştirerek ülke ekonomisine katkı sağladı. Son yılların en fazla verimini aldıklarını söyleyen Yılmaz Girgin, “Bu yıl en fazla ürünü domatesten aldık. Silajlık mısır ve biber de domatesi takip etti. Meyve olarak da en fazla verimi üzüm ve incirden aldık. Bazı ürünlere hastalıklar vursa da alınan verimden hem çiftçi hem de Ziraat Odası olarak biz memnunuz” dedi.

Pamuk yükselişte

Verimli geçen yaz aylarının ardından tarlalardaki yazlık ürünler sökülerek yerlerini kışlık ürünlere bıraktı. Biçerdöverlerin tarlalara gireceği önümüzdeki günlerde pamuk hasadına da başlanacak. Geçen yıl 30 bin dönümlük alana dikilen pamuk, bu yıl 50 bin dönüme ekildi. Ovayı beyaza bürüyen pamuk hasadı için bütün hazırlıklar tamamlanırken çiftçiler verimden oldukça memnun. 

Pamuk haricinde ovaya ekilen pırasa, kereviz, karnabahar ve lahana gibi ürünler de tarladaki yerlerini alırken bunların bakımları ise Torbalı Ziraat Odası kontrolünde gerçekleşiyor. İlaçlama ve bakımların aynı ciddiyetle yapıldığını söyleyen Girgin, “Yaz mevsimindeki gibi bol bir sezon geçirmeyi umuyoruz. Çiftçilerimizi kış soğuklarına karşı bilinçlendirdik. Şu anda ürünler için her şey hazır, sadece olgunlaşmalarını bekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Onur Karagöz

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı