Advert
Advert

Yol haritasına tam destek

Yol haritasına tam destek
Yol haritasına tam destek Küçük Menderes
test Bu içerik 299 kez okundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Eylül ayı olağan meclis toplantısının üçüncü oturumu, Başkan Tunç Soyer’in idaresinde gerçekleşti. Oturumlarda İzmir Büyükşehir Belediyesi, ESHOT ve İZSU’nun stratejik planları, oy birliğiyle kabul edildi.
 

2020-2024 yıllarını kapsayan stratejik plan görüşmeleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde gerçekleşti. Takiben gerçekleşen İZSU Genel Kurulu'nda da ESHOT ve İZSU için hazırlanan beş yıllık planlar birlikte değerlendirildi. Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Mustafa Özuslu, plan hakkında bilgiler verdi. Daha sonra söz alan Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili Özgür Hızal da görüşlerini sundu. Planlar, meclis üyelerinin de öneri ve katkılarıyla son halini aldı ve oybirliği ile kabul edildi. Böylece İzmir’in yeni stratejik planı, Büyükşehir Meclisi'nden ilk defa oybirliği ile geçmiş oldu. İzmir’in yeni yol haritası niteliğinde olan stratejik plan, altı stratejik amaç ve 27 hedeften oluşuyor.

“Çok kapsamlı bir plan oldu”
 

Başkan Soyer, “Bu planın oy birliğiyle geçmesi için Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu'na teşekkür ediyorum. Türkiye’de en yüksek katılımla gerçekleşen stratejik planı oyladık. Aylar öncesinden bu adımları attık. Saatler süren toplantılar yaptık. Senkronize etmeye çalıştık. İzmir’deki üniversitelerin rektörleriyle bir araya geldik. TMMOB’a bağlı odalarla, sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldik. Çok geniş katılımlı bir plan ortaya çıkacak. Bununla da iftihar ediyoruz” açıklamasında bulundu.

“Kemeraltı, İzmir’i dünya markası yapacak”
 

Başkan Soyer, “Kemeraltı, aslında bu şehrin mücevheridir. Kemeraltı, bu şehrin en büyük hazinesidir. Stratejik planda çok kısa geçildi ama arka planı bilmek lazım. Konak Pier’den başlayarak Saat Kulesi, Havra Sokak’tan Agora, İkiçeşmelik, Amfi Tiyatro'dan Kadifekale’ye kadar güzergah çizeceğiz. Önümüzdeki beş yıl içinde en çok yapmayı hedeflediğimiz şey, Pier’den Kadifekale’ye olan güzergahı pırıl pırıl hale getirmektir” açıklamasını yaptı.

Ankara toplantısını anlattı
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düzenlediği büyükşehir belediye başkanları toplantısına katılmasına değinen Başkan Soyer, Ankara zirvesinin detaylarına dair bilgi verdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Niyetlerimizi biliyoruz. Hepimizin niyetleri iyi. Arkasından, sağından, solundan bir anlam çıkararak birbirimizi üzmeyelim. Cumhurbaşkanımızla yaptığımız toplantıda kimse kimseyi incitecek cümle kullanmadı. 30 büyükşehir belediye başkanı bir yanda oturdu. Ortada cumhurbaşkanımız, karşımızda da bütün kabine yer aldı. Olağanüstü güzel bir iletişim kurduk. Tek tek taleplerimizi ilettik. Hangi bakanlıkta hangi işimiz bekliyor söyleme fırsatı bulduk. Tek tek cevaplar verildi. Bu devam ederse, bu güzel iletişim dili sürdürülebilirse bundan Türkiye, İzmir faydalanır. Bizim İzmirliye örnek olmamız lazım. Çünkü insanlar bizi örnek alıyorlar. Bu, son derece önemli. Biz sadece İzmir’in gayri safi milli hasılasını değil, gayri safi mutluluk hasılasını da yükselteceğiz. Tüm İzmirlilerin bu kentte yaşamaktan gurur duyacağı bir İzmir olacak. Bu plan, onun planıdır” ifadelerini kullandı.

Toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’in kararıyla ESHOT Genel Müdürlüğü'ne Erhan Bey’in atandığı yönündeki bilgi de meclis üyelerine sunuldu.

 

İHA

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı