Advert
Advert

”Mahallemize doğalgaz getirilmesini istiyorum”

Mahallemizin Sesi köşesinin bu haftaki konuğu Meşrutiyet Mahallesi Muhtarı Ruhi Evcimen

”Mahallemize doğalgaz getirilmesini istiyorum”
”Mahallemize doğalgaz getirilmesini istiyorum” Küçük Menderes
test Bu içerik 2409 kez okundu.

‘Mahallemizin Sesi’ köşesinin bu haftaki konuğu, Meşrutiyet Mahallesi Muhtarı Ruhi Evcimen oldu. Evcimen, Meşrutiyet Mahallesi’nin problemlerini ve muhtar olmanın inceliklerini gazetemiz ile paylaştı.

Bize kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1961 doğumluyum. Evliyim. İki çocuğum var. 15 senedir Meşrutiyet Mahallesi Muhtarlığı görevimi sürdürmekteyim.

Muhtarlık görevi sizce nasıl?

Muhtarlık, insan ilişkilerinizi çok güçlendiriyor. Vatandaşınızın sıkıntılarını birebir görerek her an onların yanında olmak çok mutlu hissettiriyor. Özellikle milletvekili seçtiğimiz siyasilerin muhtarlara bakarak çizgilerini daha net belirlemeleri gerektiğine inanıyorum. Muhtarlık, kutsal bir görev.

Bir mahalle muhtarı olarak en sık karşılaştığınız sorun nedir? Çözüm odağı olarak nasıl bir yol izliyorsunuz?

Şu an gerek Ödemiş Belediyesi gerekse İzmir Büyükşehir Belediyesi ile hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz. Sorunlarımız, hem ilçe hem de İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından anında çözülmekte. Bunun yanında en büyük problemi TEDAŞ ile yaşamaktayız. Mahallemizdeki aydınlatmaların bir kısmı çalışmıyor. Bu konuyu TEDAŞ yetkililerine defalarca bildirmemize rağmen herhangi bir sonuç alamamaktayız. Bu konuda TEDAŞ yetkililerinin biraz daha özverili çalışması gerektiğine inanıyorum. Çözüm odağı olarak ALO 186 ile TEDAŞ hususundaki problemimiz doğrultusunda genel merkeze ulaşmaktayım. Bu problem, Ödemiş’te ise Ödemiş yetkililerine ulaşabileceğim bir numara kullanılmasını istiyorum. Ödemiş’teki sorunu İzmir’e bildirmek anlamsız geliyor. Bu anlamda Ödemiş TEDAŞ’la muhatap olmak istiyoruz.

Mahallenizde göç ve nüfus artışı oranlarında değişiklik gözlemliyor musunuz?

Meşrutiyet Mahallesi, Ödemiş’in hem en eski hem de en küçük mahallesi. Yaklaşık 1300 mahalle sakinimiz var. Mahallemizin sakinleri, çoğunlukla kırsal bölgeden gelme olduğundan nüfusumuzda çok aşırı bir azalma ya da artış gözlemlemiyoruz.

Mahallenizin geçim kaynakları nelerdir?

Az önce de paylaştığım gibi mahalle sakinlerimizin çoğu kırsal bölgeden göç etmiş vatandaşlardan oluşmakta. Bu hususta özellikle tarıma dayalı bir ekonomik yapı izlenmekte demem mümkün.

Ödemiş Belediyesi ile ilişkileriniz nasıl?

Son dönemde Ödemiş Belediye Başkanı seçilen Mehmet Eriş ile ilişkilerimiz çok iyi. Kendisine 24 saat ulaşabiliyoruz. Bu anlamda Ödemiş Belediyesi’yle işbirliği içerisinde ilerlediğimizi söyleyebilirim. Başkan Eriş ile mahallemiz hususundaki birkaç proje için birebir görüşme fırsatım oldu. Bu anlamda kendisi de iyi niyetli bir yaklaşım sergileyerek takipçisi olacağının sözünü verdi.

İZSU’nun çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile de iyi ilişkiler kuruyoruz. İZSU’ya yaptığımız şikayetler hususunda geri bildirimini en kısa zamanda alıyoruz ve mahallemizin sorunları çok çabuk çözülüyor. Hiçbir sıkıntımız yok.

Park-bahçe bakımı ve dizaynı konusunda çalışmanız var mı?

Mahallemde Ödemiş Belediyesi’ne ait çocuk bahçesi ve parkımız bulunmakta. Bu yönde küçük nüfuslu bir mahalle olarak yenisine ihtiyaç duymuyoruz.

Mahallenizdeki ibadet yerleri hakkında bilgi verir misiniz?

Bu konuda şikayetimi dile getirmek istiyorum. Manyası Caddesi üzerinde bulunan ibadethane, iki yıldır kapalı.  Defalarca ilgili yerlere ulaşıp bu durumu açıklamamıza rağmen ibadethaneyi bir türlü açtıramadık. Sıkıntı bana göre, camilerin Diyanet'in elinde değil vakıfların elinde olması. Camilerin vakıflara değil, Diyanet'e bağlı olması gerekiyor.

Arasta'da çoğu dükkanın boş olmasını neye bağlıyorsunuz?

Şu anda Arasta'daki dükkanların neredeyse yarısı kapalı durumda. Bunun en temel nedeni, ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılardan süregelmekte. Ekonomik problemler, esnafımızı mağdur ediyor. Geçtiğimiz günlerde bu konuyu Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ile de görüştük. Arasta'nın restore edilmesi anlamında iyi niyetli çalışmaları var. Bununla beraber Arasta içerisinde belediyemizin işletmiş olduğu bir tuvalet var, yakında onun da tadilatı yapılacak. Bu konuda Mehmet Başkanımız ile temas içerisinde olmaya devam edeceğiz.

Mahalle içinde bulunan Katırcılar Hanı’nın uzun yıllardır restore edileceği konuşuluyor, siz ne söyleyeceksiniz?

Restorasyon çalışması, devletimizin ve devlete bağlı Kültür Bakanlığı’nın ilgilenmesi gereken bir durum ancak maalesef bizde eski bina; terk edilmiş, köhnemiş ve yavaş yavaş yıkılmaya yüz tutmuş bina anlamına geliyor. Oysa Avrupa’da sit alanı içerisinde bulunan binalar, devlet tarafından bakımı yapılarak ve korunarak halka kazandırılıyor. Ne yazık ki şu an proje kapsamında başlatılan herhangi bir çalışma bulunmamakta.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Mahallemizin en büyük problemlerinden biri de doğalgaz problemi. Ödemiş’e doğalgaz eski Belediye Başkanımız Mahmut Badem döneminde geldi. Ancak yarım geldi. Ödemiş’in şu an üçte birinde doğalgaz varken bizim mahallemize gelmemiş olmasına anlam veremiyoruz. Bu konuda ilgili yerlere defalarca kez yazılı bildirimde bulunmamıza rağmen halen sonuçlarını görememekteyiz. Valimle ve İzmirgaz ile bu konu hakkında da defalarca yakın temaslarım olmasına rağmen kesin bir cevap alamadım. Hem vatandaş hem de Meşrutiyet Mahallesi Muhtarı olarak doğalgazın bir an önce mahalleme getirilmesini istiyorum.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş'in gurur kaynağı oldular
Ödemiş'in gurur kaynağı oldular
Başkan Eriş, TV9 İzmir'in konuğu oldu
Başkan Eriş, TV9 İzmir'in konuğu oldu