Advert
Advert

Armutta hasat zamanı

Armutta hasat zamanı
Armutta hasat zamanı Küçük Menderes
test Bu içerik 1767 kez okundu.

Ödemiş'e 18 kilomtre uzaklıkta, Bayındır sınırındaki Aktaş Vadisi'nde bulunan Veliler Mahallesi'nde armut hasadı devam ediyor. On gün önce başlayan hasat, Veliler'deki üreticileri memnun etti.

Üreticilerden Güler Biçer, "Armut 1.5 lira. Akçapınar armudu. Yetiştirmesi kolay ama çekmesi zor oluyor" derken Cennet Biçer de, "Toplaması güzel ama çekmesi zahmetli. Armudumuzdan memnunuz. Güzel ve çok oldu. Fiyatı düşük biraz, 1.5-2 liraya veriyoruz" ifadelerini kullandı.

Bir başka armut üreticisi olan Mahmut Biçer, "Domuzlardan dolayı armut alamıyoruz, domuzla başımız dertte. Bu sene üretim güzel. Armudumuzun verimliliği ve kalitesi yüksek. Fiyatlar normal ama bir traktör aldıracak kadar değil. Yine de Allah bereket versin. 1.5-2 liraya satıyoruz" dedi.

Tek sıkıntı domuz

Veliler'in önceki dönem muhtarı Yusuf Biçer ise, "Ödemiş'in önceki belediye başkanı Mahmut Badem'in yaptığı örtünün altında armut satıyoruz. Yapanlardan Allah razı olsun. Yeni başkanımızdan da buraya olan yatırımların devamını istiyoruz. En azından bir pazar yerine kavuşmuş olduk. Ekim ayına kadar devam ediyoruz. Bu sene verimimiz güzel" şeklinde konuştu.

"Parayı tüccarlar kazanıyor"

Turgutlu'dan gelerek Veliler armudunu hallere satan Alkan Yılmaz ise şunları söyledi: "Köylünün malı para etmiyor. Bizim kazancımız da yok. Bu armutları 1.25-1.5 TL'ye alıyoruz, hale götürüp 2-2.5 lira arasında satıyoruz. İrilerini seçtirmek için amele tutuyoruz, masrafımız oluyor. Hayat şartları pahalı, fazla kazancımız yok. Parayı aradaki tüccarlar kazanıyor."

 

Şazenuş Keskin  

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatına tepki gösterdi
Patates ithalatına tepki gösterdi
Kitap alana dondurma bedava
Kitap alana dondurma bedava