Advert
Advert

Arasta Çarşısı hareket bekliyor

Arasta Çarşısı hareket bekliyor
Arasta Çarşısı hareket bekliyor Küçük Menderes
test Bu içerik 1371 kez okundu.

Ödemiş’in tarihi mekanlarından olan Arasta Çarşısı, eski ışıltılı günlerini kaybetti. Arasta Çarşısı esnafı, işlerin eskisi gibi olmadığından ve çarşının köhne bir yere dönüşmesinden yakındı. Çarşı esnafı, Arasta'nın hareketlendirilmesini istedi.

Arasta Çarşısı'nda ayakkabı işi yapan Mustafa Gökçel, “Dokuz senedir burada esnaflık yapıyorum. Şu anda burada işler çok durgun. Eskiden çok güzeldi. Barakalar vardı, onlar kalktı. Ayakkabıcılığa da ilgi çok azaldı” dedi.

Yine ayakkabıyla uğraşan başka bir çarşı esnafı Hasan Ay, “Arasta, eski bir çarşı. Eski özelliği kalmadı ama yine de halkımızın bildiği bir çarşı. Ödemiş, biraz daha büyüdüğü için eski özelliğini kaybettiğini düşünüyorum. Çarşı, artık yeni hastane tarafına kaydı. Halkımız burayı biliyor ama çoğu insan burayı unuttu. Çarşı esnafı olarak en azından bu çarşının üstünün örtülmesini istiyoruz. Çadırlarla çok eski gibi duruyor. En azından Kapalıçarşı gibi üstü örtülmüş olsa daha bir nezih ortam olur. Belediyemizden de en azından buranın üstünü örtüp bize sahip çıkmasını istiyoruz” diye konuştu.

68 yıldır bu çarşıda

Başka bir Arasta esnafı Nusret Candaş, “Bizim burası köylü yatağı. Bu süper marketler çıkalı her yerde terlik, ayakkabı var. 5 taksit, 10 taksit veriyorlar ama bizim burada hep dükkanlar kapalı, müşteri yok. Yeni yetişmeye çalışan birisi, buradan dükkan tutmuyor. Masrafların altından kalkılmıyor. İş yapmak için artık çok paralı olman gerekiyor. Çok mal alacaksın, ucuza satacaksın. Ancak bu şekilde olur. Küçük esnaf yaşamıyor artık. 12 yaşında girdim bu çarşıya, şu an 80 yaşındayım. İmalathanem vardı, kapatmak zorunda kaldım. Giyilen ayakkabılar hep fabrikasyon” dedi.

Arasta Çarşısı'nda terzilik yapan Hüsnü Okat ise, “Dükkanlar başka yerlere taşındığı için müşteriler buraya gelmiyor. Burası artık bir çıkmaz sokak oldu. Her tarafta ayakkabıcılar var, şehir büyüdü. Diğer taraftaki insanlar buraya gelmiyor. Büyük mağazaların açılması da buna etken” ifadelerini kullandı.

Çarşıda paranın dönmediğini belirten bir başka esnaf ise, “Millet birbirine çay kahve bile söyleyemiyor artık. Elbiseler falan artık çok ucuza mal edilebiliyor. Şimdi buradakiler daha pahalı geliyor” dedi.

Başkan Eriş ile görüşülecek

Arasta Çarşısı'nda çay ocağı işleten Meşrutiyet Mahallesi Muhtarı Ruhi Evcimen, “Burası, Ödemiş’in meşhur ve tarihi Arasta Çarşısı fakat son dönemlerde ekonomik anlamda esnafın dükkanları kapatıp kaçtıkları bir yer oldu. Ülkedeki ekonomik zorluğun bir yansımasını burada da yaşamaktayız. Şu anda Arasta, gerçekten içler acısı durumda. Dükkanların neredeyse %45’i kapalı vaziyette. Bunun en büyük sebebinin ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar olduğuna inanıyorum. Canlanması için çok büyük umutlarla belediye başkanı yaptığımız Sayın Eriş’ten yardım ve destek bekliyoruz. Kendisiyle daha önce görüştük. Geniş bir katılım ile esnafla toplantı yapıp Arasta'nın 20 sene önceki gibi tekrar canlanması ve çevre düzenlemesi için ne gibi çalışmalar yapılabileceğini konuşmalıyız. Bu anlamda sayın başkanımızla da görüşeceğiz ve sıkıntılarımızı ileteceğiz. Bu konuda kendisi çok duyarlı zaten.

"Arasta'nın üzeri kapatılmalı"

Arasta'daki bazı dükkanlar, vakıflara ve belediyeye ait. Bu dükkanların çoğu da kapalı. Açılması için hem belediyenin hem de vakıfların çok çok ucuza dükkanları kiralaması lazım vatandaşa. Bunun dışında yağmur yağdığı zaman Arasta çok kötü oluyor. Arasta'nın üstünün kapatılması anlamında çalışmalar yapılabilir. Biz kendi olanaklarımızla mevsimine göre perde örtüyoruz ve bu, çok çağ dışı oluyor. Görüntü anlamında hoş olmuyor. Bu konuda Mehmet Başkanımızdan destek bekliyoruz” diyerek tarihi çarşının sorunlarını paylaştı.

 

"Burası artık kör nokta oldu"

Arasta Çarşısı'nın canlanmasını isteyen Mustafa isimli esnaf ise, “Memleketimizin ikliminin ılık olmasından dolayı yorganlar fazla tercih edilmiyor. Sadece düğün dernek ve çeyizlerde birer tane ihtiyaç duyuluyor. Pazarımız, Ulus Meydanı tarafına gittiğinden halkımız da o tarafa gidiyor. Halk, Arasta Çarşısı'nın içine girmeden, ne var ne yok bilmeden direkt Ulus Meydanı'na gidiyor. Buraların canlanması gerekiyor. Gerçekten ölü bir zamandayız. Zaten Arasta esnafı olarak zor günler geçiriyoruz. Artık burası kör bir nokta oldu. Eskiden Ödemiş’in merkezi burasıydı. Şimdi bir sokağa girdiğimizde 2-3 dükkan açık, gerisi hep kapalı” dedi.

"Farklı şeyler yapılabilir"

Arasta Çarşısı'nın köklü esnaflarından olan kumaş satıcısı Hüsnü Boyacıoğlu ise, “Buranın çarşısı öldü. Çarşı, Hastane Caddesi'ne doğru kaydığı için bu tarafa gelen yok. Buranın esnafı dükkan kapattı. Bir tek bankalar var. Bankalar da olmasa hafta içi burada insan olmayacak. Onun için buranın bir an önce harekete geçmesi gerekiyor. Arasta içindeki bazı dükkanları değerlendirmeleri gerekiyor. Bunlar olursa müşteri de bu tarafa kayacak. Her şey de görünmüş olacak. Arasta'ya farklı şeyler yapılabilir. Buraya bir kafe yapıldı, insanların çoğu geliyor. Bir hareketlilik doğmuş oldu. Aynı onun gibi başka şeyler yapılabilir. Uygun fiyata dükkanlar verilebilir” diye konuştu.

 

İlker Özekli

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barajın hali içler acısı
Barajın hali içler acısı
"Beş yıl sonra tarım yapılamayabilir"