Advert
Advert

Ödemiş pazarında yaz sezonu durgun

Ödemiş pazarında yaz sezonu durgun
Ödemiş pazarında yaz sezonu durgun Küçük Menderes
test Bu içerik 2251 kez okundu.

Ödemiş’in neredeyse yarısını kaplayan Cumartesi Pazarı, yakın il ve ilçelerden sürekli ilgi görmesine rağmen yaz sezonunda durgunluk yaşanıyor.

Sıcaklıkların artmasıyla mahsullerin hemen olgunlaşıp bitmesinden etkilendiğini belirten çarşı esnafından Niyazi Tabak, “Ürünlerde bu sene mevsim şartlarından dolayı bolluk var. Bu da tabi ki fiyatları ucuzlatıyor. İki ay sürecek olan sezon, bu sefer bir ayda bitiyor. Pazarda bir anda bolluk oluyor, bu da fiyatları ucuzlatıyor. Şu an yaz dönemi olduğu için fiyatlar çok uygun, bu kış fiyatlar çok yüksekti. Yine hava şartlarıyla alakalı. Kışın üretim düşüyor, fiyatlar artıyor. Yazın ise tam tersi. Bu durum, tabi ki tüketiciyi memnun ediyor ama üreticiyi memnun etmiyor. Çünkü girdiler ve maliyetler, çok yüksek. Üretici açısından zarara yol açıyor. Tabi ki tüketicinin de harcaması kısıtlı, bu da bizim işimizi etkiliyor. Yaz sezonunda dediğimiz gibi bolluk oluyor ama bu sefer Ödemiş boşalıyor. Halk yaylaya gidiyor, tatile gidiyor” ifadelerini kullandı.

"En büyük sorun, maliyetin yükselmesi"

Bir başka çarşı esnafı Serkan Bıçaklı, “Hava şartları bizi çok etkiliyor. Bu kadar sıcak, mahsulün kalitesini düşürüyor. Halkın alım gücü de zaten düşük. Kazancına göre yaptığı harcama daha fazla. Yazları mahsulümüz çok oluyor ama satışlarımız düşüyor. Hem fiyatlar düşüyor hem insanlar Ödemiş'te durmuyor. Pazarımız çok güzel, Ege Bölgesi'nde neredeyse birinci sırada. Hem büyüklük açısından hem güzellik açısından. Herkese hitap edebilen bir pazar. Ayrıca çok yerli turist çekiyoruz, Pazar olarak çok güzel ama mevsimlere göre iniş çıkışlar yaşanıyor. Pazarcıların en büyük sorunu, maliyetlerin yükselmesi oluyor tabi ki. Mazot fiyatları yükseliyor, girdiler artıyor. On kasa satmak yerine beş kasa satabiliyor, bundan dolayı da kardan zarar etmiş oluyoruz" dedi.

Limon, geçen seneki gibi

Limon fiyatlarından bahseden çarşı esnafından Erdal Çimen, “Limon fiyatları, bu sene geçen seneki gibi yüksek. Müşteriler de yakınıyor bu pahalılıktan ama yerinde de pahalı ihracat olduğu için. Yaz sezonunda giden bir şey ama Eylül ayında ürün alabiliyoruz. Yeni mahsullerle fiyatlar düşer ama Eylül’e kadar böyle yüksek devam eder” diye konuştu.

 

Şazenuş Keskin

Sende Yorumla...
Gülay     2019-07-10 Evet ödemişpazarı çok güzel bir pazar ekonomik olarak da çok güzel aradığınız herşeyi buluyorsunuz ve en güzeli hepsinin organik oluşu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Beş yıl sonra tarım yapılamayabilir"
Kiraz'da feci kaza: 1 ölü
Kiraz'da feci kaza: 1 ölü