Advert
Advert

İki barajda sulama başladı; israfa dikkat!

İki barajda sulama başladı; israfa dikkat!
İki barajda sulama başladı; israfa dikkat! Küçük Menderes
test Bu içerik 1449 kez okundu.

Küçük Menderes Ovası’ndaki tarım alanlarına bereket olması beklenen Beydağ ve Zeytinova sulamalarında sezon açıldı. Beydağ Sulaması’nda 8 bin 500 hektar alana, Zeytinova Sulaması’nda yaklaşık 2 bin 700 hektar alana su verilmeye başladı.

Geçtiğimiz kış mevsiminin son yıllara oranla yağışlı geçmesiyle Beydağ Barajı’nda su seviyesi 52 milyon 868 bin metreküpe ulaştı. Su yetersizliği nedeniyle sulama yapılamayan Zeytinova Barajı da 18 milyon 981 bin metreküplük dolulukla sulama sezonunda Bayındır bölgesindeki üreticilere su temin etmeye başladı. Her iki baraj sulamasından da sorumlu olan Küçük Menderes Sulama Birliği’nin başkanı Nadir Kuldal, barajlardaki su miktarına göre belirledikleri sulama sezonuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

KÜÇÜK MENDERES SULAMA BİRLİĞİ İKİ SULAMADAN SORUMLU OLDU

Kuldal, “Sorumluluk sahamızdaki Zeytinova (Burgaz) Sulaması, geçtiğimiz 22 Mayıs’ta başladı. Yaklaşık 2 bin 689 hektar tarım alanına su veriliyor. Zeytinova Sulaması’nda da planlama barajdaki su miktarına göre yapıldı. Buna göre Bayındırlı üreticilerimiz 2 Ağustos’a kadar sulamadan yararlanabilecek. Halihazırda barajda 18,9 milyon metreküp sulama suyu mevcut.

Ödemiş, Beydağ ve Tire’deki üreticilerimizin yararlandığı Beydağ Sulaması da 10 Haziran itibariyle başladı. Sulama 8 bin 500 hektarlık bir bölgeyi kapsıyor. Beyannameleri tamam olan bu bölgelerde sulama yapılıyor. Beydağ Barajı’nda şu anki su miktarı 52,8 milyon metreküp. Bu suyla 10 Ağustos’a kadar sulama yapılmasını planlıyoruz.

 

“ARIZA GİDERİLECEK”

Bu yılki sulamada bir ilk olarak sağ sahilde UR-Yedek 33 hattı vasıtasıyla Ödemiş’in Yolüstü Mahallesi ve çevresinde sulama yapılmaya başlandı. Sulama sezonunun başında olduğumuz bugünlerde sol sahilde L-İ hattındaki arıza nedeniyle D-3 deposundan sulama yapılan Balabanlı-Kazanlı-Yiğenli bölgesine geçici olarak su verilemiyor. Oradaki arızanın giderilmesi için ekipler sahada. En kısa zamanda o arıza da giderilerek su verilmeye başlanacak. Elbette bu suyun yeterli olabilmesi için her damlaya sahip çıkılması ve israfa yol açacak durumlardan kaçınılması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Kurallara uygun sulama yapmayan, israf eden üreticiler için cezai işlem uygulanacaktır. Suyumuzu en iyi şekilde değerlendirmek üzere üreticilerimizin gerekeni yapacaklarına inanıyoruz” dedi.

 

TAKVİYE PROJELERİNİ ANLATTI

Geçmiş yıllarda su yetersizliği nedeniyle boş kalan Beydağ Barajı’na yapılacak takviye projeleriyle ilgili bilgiler veren Kuldal, “Beydağ Barajı rezervuarına yönelik DSİ 2. Bölge Müdürlüğümüzün başlattığı takviye projeleri için çalışmalar sürüyor. Tasavra Çayı’ndan yapılacak takviye çalışmasında sona gelindi. Gelecek yıl buradaki suyun sol sahilden baraj gölüne yönlendirilmesi bekleniyor. Bir başka takviye projesi olan Bademli Barajı’nın dolusavağından akan suyun Beydağ Baraj Gölü’ne derivasyonu için hat için kazı çalışmaları başladı. Oradan da sağ sahil üzerinden Bademli Barajı’nın fazla suyu Beydağ Baraj Gölü’ne getirilmiş olacak” dedi.

Başar Uçar

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı