Advert
Advert

Bozdağ’dan havalandı, Pamukkale’ye indi!

KADIN HAVA SPORCUSUNDAN REKOR UÇUŞ

Bozdağ’dan havalandı, Pamukkale’ye indi!
Bozdağ’dan havalandı, Pamukkale’ye indi! Küçük Menderes
test Bu içerik 2205 kez okundu.

Spor alanı olarak tescillenmeyi bekleyen Ödemiş’te Bozdağlar üzerindeki Ovacık Take-Off’tan yamaç paraşütü ile havalanan DEHAVK eğitmenlerinden Yaren Ersoy, 101 kilometrelik uçuşla Denizli Pamukkale’ye indi. Ersoy, kadın hava sporcularının Bozdağ mesafe rekorunu kırmış oldu. Yardımcı eğitmen Tayfun Özkaya ise 5 saat 44 dakikalık uçuşla Bozdağ’dan en uzun süren uçuşu gerçekleştirdi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Havacılık Yamaç Paraşütü Topluluğu (DEHAVK), Bozdağ yakınlarındaki Ovacık Take-Off’tan başarılı uçuşlara devam ediyor. Bir yandan eğitim faaliyetleriyle yeni sporcular yetiştirip Bozdağ’ın yamaç paraşütünde adını duyuran DEHAVK üyesi eğitmenler, bir yandan da rekorlara imza atıyor.

 

BAYRAM TATİLİNDE REKOR KIRDI!

9 günlük Ramazan Bayramı tatilinin ilk günlerini Ödemiş’in Bozdağ Mahallesi’nde değerlendiren DEHAVK üyesi sporcular gökyüzünü yamaç paraşütleri ile renklendirdi. DEHAVK’ın başarılı eğitmenlerinden Yaren Ersoy ise Bozdağ adına bir rekora imza attı.

1 Haziran’da Bozdağ yakınlarında bulunan ve hava sporcularının biçilmiş kaftan olarak niteledikleri Ovacık Take-Off’tan havalanan Ersoy, sıradağları takip eden bir güzergahla Sarıgöl-Buldan istikametini takip ederek Denizli’nin Pamukkale ilçesine bağlı Karahayıt Mahallesi yakınlarına iniş yaptı.

4 saat 40 dakika süren uçuşta 101,7 kilometre kat eden Ersoy, Bozdağ’dan bir kadın hava sporcusunun gerçekleştirdiği en uzun mesafeli uçuşa imza atarak rekor kırdı. Deniz seviyesinden 2 bin 480 metre yüksekliğe kadar irtifa kazanan Ersoy’un kırdığı rekor, Bozdağ’ın yamaç paraşütünde mesafe uçuşları için ne kadar önemli bir potansiyele sahip olduğunu bir kez daha gösterdi.

 

5 SAAT 44 DAKİKA HAVADA KALDI

Yine DEHAVK’ın yardımcı eğitmenlerinden Tayfun Özkaya da 1 Haziran’da gerçekleştirdiği uçuşta bir başka Bozdağ rekorunu kırdı. Yine Ovacık Take-Off’tan havalanan Özkaya 5 saat 44 dakika 41 saniye havada kalarak Ovacık-Zeytinlik-Subatan-Gölcük-Bozdağ semalarında süzülerek Bozdağ’dan en uzun süren uçuşu gerçekleştirdi. Özkaya bu uçuşta en yüksek 2 bin 768 metre irtifa yakalamayı başardı. Zorlu uçuşun ardından Özkaya yine Bozdağ yakınlarına başarılı şekilde iniş yaptı.

 

DEHAVK, BOZDAĞ’DAN HER YIL 50’DEN FAZLA UÇUŞ DÜZENLİYOR

Her iki sporcuyu da kutlayan DEHAVK’tan yapılan yazılı açıklamada kulübün faaliyetleriyle ilgili bilgiler verildi. Açıklamada, “Kulüp olarak Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerine okulun sağlamış olduğu imkanlarla Teorik eğitimler yer eğitimleri düzenlemekte bu eğitimlerin ardından herkese ilk uçuşlarını yaptırmaktayız. Bu uçuşların ardından bu spora devam etmek isteyenlere eğitmen ve yardımcı eğitmen olmaları için eğitim vermekteyiz bunu da pilotajımızı geliştirmek için yıl içerisinde düzenlediğimiz Termik, yelken ve S.I.V (Acil durum Çalışması) uçuşları ile sağlamaktayız.

Böylece kendi kendimize eğitmen yetiştirerek her yıl kendimize bir şeyler katarak bu sporda daha iyi bir noktaya gelmeye ve daha çok kişiye eğitim vermeyi amaçlamaktayız. Bu eğitim süresince termik uçuşlara ağırlık vermekteyiz. Bundan dolayı yıl içerisinde Bozdağ'dan 50’ye yakın uçuş faaliyeti düzenlemekteyiz.

Bozdağ yıl içerisinde yazın ve kışın çok güzel uçuşlar verebilmekte. Gerek yeni başlayanlara yüksek irtifa uçuşu, gerek  termik uçuşlara başlayanlara sakin havalarda termik uçuş çalışması, gerekse de ileri düzey pilotların Cross(Mesafe) uçuşu gerçekleştirmesi için çok iyi bir nokta” denilerek Bozdağ’daki potansiyele dikkat çekildi.

 

İLGİ, DESTEK VE TANITIM GEREK!

Geçmiş yıllarda Hazine’den kiralanan arazilere dikilen fidanlarının gelecekte kalkış alanına engel teşkil etmesiyle gündemde olan Bozdağ yakınlarındaki Ovacık Take-Off’un tescilli spor alanına dönüştürülmesi için Ödemişli gönüllüler ve hava sporları kulüplerinin girişimleri olsa da şimdiye kadar somut bir adım atılamadı. Rekorlara sahne olan Bozdağ’daki bu alan Türkiye Hava Sporları Federasyonu’nun herhangi bir resmi faaliyet takvimi içerisinde yer almıyor.

Başar Uçar

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi köprü koruma altında
Tarihi köprü koruma altında
Tire'de arazi yangını
Tire'de arazi yangını