Advert
Advert

Bademli Kiraz Festivali yarım asrı devirdi

Bademli Kiraz Festivali yarım asrı devirdi
Bademli Kiraz Festivali yarım asrı devirdi Küçük Menderes
test Bu içerik 1057 kez okundu.

Ödemiş’in meyvecilik ve meyve fidanı üretimi ile adını yurda ve dünyaya duyuran mahallesi Bademli, 50. Kiraz ve 17. Meyve Fidanı Festivali ile hareketli bir gün yaşadı. En iyi kiraz ve meyve fidanlarını üreten üreticilerin ödüllendirildiği festivalde İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası sahne aldı. Geçmiş yılların aksine bu yıl “Kiraz Güzelleri” seçilmedi.

 

50 YILLIK FESTİVAL

Ödemiş’in Bademli Mahallesi’nde yarım asrı deviren Kiraz Festivali sıcağa rağmen büyük ilgi gördü. Festival alanında Ödemiş Belediyesince düzenlenen organizasyona Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Cüneyt Oğuz, Ödemiş İlçe Jandarma Komutanı Yzb. Hüsnü Korkmaz, AK Parti Ödemiş İlçe Başkanı Ramazan Şerif Delibalta, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Cumhur Şener, belediye meclisi üyeleri, oda başkanları, muhtarlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan 50. Kiraz ve 17. Meyve Fidanı Festivali’nde ilk olarak sahne miniklerin oldu. Bademli Şükrü Saraçoğlu İlkokulu’nun minik öğrencileri önce zeybek gösterisi sergiledi. Ardından da başka bir grup öğrenci vals gösterisi ile festivale renk kattı. Ödemiş Belediyesi halkoyunları ekibi karma zeybek gösterisi büyük alkış aldı.

 

ERİŞ: “KALKINMA YERELDEN BAŞLAR”

Festivalin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Mehmet Eriş, kalkınmanın yerelden başlayacağını vurguladı. Festival için düzenlenen yarışmalarda yer alan her bir ürün ve üreticinin birinciliği hak ettiğini söyleyen Eriş, “Biliyoruz ki kalkınma yerelden başlar ve köylerimiz, üreticilerimiz kalkınmanın öncüleridir. Burada Kaymakamımız Sayın Kasım Fikret Dayıoğlu’na üreticilerimize gösterdiği önem için teşekkür ediyorum. İzmir Büyükşehir Belediyemizin Yerel Hizmetler Koordinatörü Sayın Cumhur Şener’in de Büyükşehir’in tarım ve hayvancılık alanındaki desteklerinin üreticimize ulaşması anlamında emekleri var, kendisine çok teşekkür ediyorum. Bizim anlayışımızda köylü milletin efendisidir, öyle olmaya da devam edecektir” dedi.

 

BU YIL GÜZELLİK YARIŞMASI YOKTU

Daha sonra yarışmalarda ödüle layık görülen kiraz ve meyve fidanı üreticilerine ödülleri verildi. Kiraz kategorisinde Kazım Kırbaş birinci, Sezgin İri ikinci, Hüseyin Gülen de üçüncü oldu. Meyve fidanı kategorisinde birincilik ödülü Cahit Pişkin’in, ikincilik ödülü Ali Kapı’nın üçüncülük de Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi adına yönetim kurulu üyesi İbrahim Solmaz’ın oldu. Dereceye girenlere ödüllerini Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar takdim etti. Üreticilere plaket ve başarı belgelerinin yanı sıra Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından gübre ve zeytinyağı ile Yeşil Bademli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından gübre armağan edildi. 50 yıldır düzenlenen festivalin geleneği haline gelen güzellik yarışması ise bu yıl düzenlenmedi. Programda Kiraz Güzellerine taç takdimi yer almadı.

Ödül törenlerinin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası, sevilen Türk Pop Müziği parçalarının yanı sıra türkülerle de festival alanındakilere müzik dolu dakikalar yaşattı. Müzikli eğlence akşam saatlerine kadar devam etti.

Başar Uçar

 

Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trafodaki kıvılcım panik yarattı
Trafodaki kıvılcım panik yarattı
"İkinci bir emre kadar seferler açılmayacak"