Advert
Advert

Eriş: “İlkkurşun’da buluşalım”

ÖDEMİŞ BELEDİYESİ’NDEN 100. YIL ETKİNLİKLERİ

Eriş: “İlkkurşun’da buluşalım”
Eriş: “İlkkurşun’da buluşalım” Küçük Menderes
test Bu içerik 1621 kez okundu.

1919 yılında İzmir’in işgali sonrası iç kesimlere doğru yönelen işgalci Yunan ordusuna karşı sergilenen ve Kuvayı Milliye’nin ilk kıvılcımı sayılan İlkkurşun Direnişi’nin 100. Yılı için bugün ve yarın İlkkurşun Mahallesi’nde etkinlikler düzenlenecek. Yarın gerçekleşecek törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katılması bekleniyor.

Kuvayı Milliye’nin temellerini oluşan ilk halk direnişinin 100. yılı için bu akşam İlkkurşun Mahallesi’nde konser düzenlenecek. Ödemiş Belediyesi Türk Sanat Müziği korosu mahalle meydanında Türk Sanat Müziği parçalarını İlkkurşun sakinleri için seslendirecek.

 

TUNÇ SOYER’İN DE KATILMASI BEKLENİYOR

Yarınki tören programı İlkkurşun Anıtı’nda saat 10.00’da başlayacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katılmasının beklendiği programda İlkkurşun Anıtı’na çelenk sunulacak, Saygı Duruşu gerçekleştirilip İstiklal Marşı okunacak. Daha sonra tören mangası şehitler anısına saygı atışı gerçekleştirecek.

Program tören alanında devam edecek. Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılacağı ve şiirlerin okunacağı 100. yıl kutlama programı halkoyunları gösterisi ile son bulacak. Ramazan’a denk geldiği için bir hafta sonra düzenlenecek İlkkurşun Bayramı için her yıl olduğu gibi bu yıl da İlkkurşun’da sergiler açılacak. Vatandaşlar da İlkkurşun Tepesi’ndeki çam ağaçlarının altında piknik yapma olanağı bulacak.

 

“TÜM HEMŞEHRİLERİMİZ DAVETLİ”

İlkkurşun’daki hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Emperyalist işgale karşı Yiğit Ordusu’nun sergilediği bu direniş ile Ödemiş halkı her zaman gurur duymuştur. 100 yıl önce Büyük Önder Atatürk’ün önderliğinde başlayan ulusal kurtuluş mücadelesinde herkese umut olan İlkkurşun direnişini biz de bu yıl 100. yılında ilk günkü heyecan ve coşkuyla kutlamak üzere hazırlıklarımızı tamamladık.

Cumartesi akşamı belediye koromuz İlkkurşun Mahalle Meydanı’nda konser verecek. Pazar sabahı da hep birlikte İlkkurşun Anıtı önünde Ödemiş ailesi olarak buluşacağız. Tüm hemşehrilerimi bu büyük gururu bir kez daha paylaşmak üzere İlkkurşun Mahallemize davet ediyorum. İlk kurşunu sıkanların torunları olarak şehitlerimize ve gazilerimize layık olabilmek için çok çalışacağız ve Kuvayı Milliye ruhunu sonsuza dek yaşatacağız.” dedi.

Başar Uçar

Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trafodaki kıvılcım panik yarattı
Trafodaki kıvılcım panik yarattı
"İkinci bir emre kadar seferler açılmayacak"