Advert
Advert

Yatırımcı Küçük Menderes’in rüzgarının peşinde

SIRADA KİRAZ VE BEYDAĞ’DA VAR

Yatırımcı Küçük Menderes’in rüzgarının peşinde
Yatırımcı Küçük Menderes’in rüzgarının peşinde Küçük Menderes
test Bu içerik 1361 kez okundu.

Küçük Menderes havzasında rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi için kurulan santrallere yönelik yatırımlar giderek artıyor. Tire, Bayındır ve Ödemiş’in ardından bu kez Kiraz, Beydağ ve Nazilli sınırları arasında rüzgar enerjisi santralinden (RES) kurmak üzere çalışmalar sürerken bu santralden trafo merkezine uzanacak enerji nakil hatları için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlatıldı.

 

RÜZGAR GÜLLERİ GİDEREK ARTIYOR

Aydın Dağları üzerinde ilk olarak Tire sırtlarına kurulan Ödemiş RES ile başlayan bölgedeki rüzgar enerjisi santrali furyası daha sonra Bayındır-Torbalı-Kemalpaşa üçgenindeki rüzgar türbinleri, Ödemiş ile Köşk ilçesi arasında Ovacık Yaylası’na kurulan rüzgar türbinleri ile devam etti. Tire’de dağlardaki rüzgar türbinlerinin sayısı her geçen yıl arttı.

 

KESİLECEK AĞAÇLARLA DA GÜNDEMDEYDİ

Bölgede yaygınlaşan bu yatırımların bir yenisine Kiraz, Beydağ ve Nazilli ev sahipliği yapacak. Kiraz, Beydağ ve Nazilli sınırlarının kesiştiği bölgede toplam 14 türbinden oluşacak Kirazlı RES projesi için geçen yıl alınan ÇED olumlu kararının ardından çalışmalara başlandı. Kiraz’ın Ahmetler ve Örencik mahalleleri yakınlarında kesilecek ağaçlarla da gündemde olan projeyle ilgili bir gelişme daha yaşandı.

126 milyon liralık yatırımla 50 MW kapasiteyle yılda  188 milyon kWh enerji üretilmesi hedeflenen tesise ait enerji nakil hatları için ayrıca ÇED süreci başlatıldı.

 

73 DİREK İLE 26,6 KİLOMETRE NAKİL HATTI

İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 9 türbini İzmir, 5 türbini de Aydın sınırlarında kalan projede üretilecek enerjinin Nazilli’de bulunan trafo merkezine aktarılması için oluşturulacak enerji nakil hatları için ÇED süreci başlatıldığını duyurdu. 26,6 kilometre uzunluğunda enerji nakil hattı oluşturulması için toplam 73 adet direk dikilecek. 2,4 milyon liraya mal olacak enerji nakil hattı projesini  Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü  hayata geçirecek.

Başar Uçar

 

Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trafodaki kıvılcım panik yarattı
Trafodaki kıvılcım panik yarattı
"İkinci bir emre kadar seferler açılmayacak"