Advert
Advert

ÖDEMİŞ ZİRAAT ODASI’NDAN PATATES İÇİN TARİHİ ÇAĞRI

“Spekülatörlere itibar etmeyin, sabırlı olun”

ÖDEMİŞ ZİRAAT ODASI’NDAN PATATES İÇİN TARİHİ ÇAĞRI
ÖDEMİŞ ZİRAAT ODASI’NDAN PATATES İÇİN TARİHİ ÇAĞRI Küçük Menderes
test Bu içerik 2147 kez okundu.

Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa, patates ithalatında “Sıfır Gümrük Vergisi” uygulamasının 31 Mayıs’ta sona ereceğini belirterek, “Şu anda limanda patates yok, gelecek olan gemi de yok. Kimse spekülatörlere itibar etmesin. Fiyatlar bir dengeye oturacak, üreticimiz sabırlı olsun paniğe kapılmasın” dedi.

Coğrafi işaretli ürünü patates olan Ödemiş’te yaz patatesi hasadının ilk günlerinde oluşan fiyatlar hayal kırıklığı yaşatırken Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa, bu durumun geçici ve suni olduğunu belirterek, algı operasyonlarına karşı üreticileri uyardı.

 

“LİMANDA, DEPOLARDA PATATES YOK,  GELECEK BİR GEMİ DE YOK”

Basın toplantısında şu anda gümrüklerde, limanlarda bekleyen patates olmadığını ve gelecek herhangi bir geminin de bulunmadığını açıklayan Kocaağa, kimi çevrelerin spekülatif söylemlerle patateste fiyatı aşağıya çekmeye çalıştığını belirterek, “Patates hasadı bölgemizde devam ediyor. Pazardaki patates fiyatlarının tüketici açısından çok yüksek olmasından dolayı Hükümetimiz bir miktar patates ithalatı için Gümrük Vergisi’ni kaldırdı. Cüzi bir rakamda patates geldi,  Ramazan ayındaki ihtiyaç da düşünülerek. Gelen patates bitti. Gelecek olan bir patates de yok. Duyuyoruz ki birileri piyasada spekülatörlük yapıyor: yok gemi geldi, yok gemiler geliyor diye. Şu anda böyle bir konu kesinlikle yok. Toprak Mahsulleri Ofisimizin devletimizin depolarında patates yok. 31 Mayıs’ta da Gümrük Vergisi yeniden getiriliyor. Onun için üreticilerimiz panik yapmasın. Dedikodulara itibar etmesin” dedi.

 

“KISA SÜREDE DENGEYİ BULACAK”

Patateste fiyatın bir dengeye ulaşacağını ve üreticinin de tüketicinin de üzülmeyeceği günlerin yakında olduğunu belirten Kocaağa, “Kısa süre içerisinde belli bir seviyeye gelecek. Üreticimizin para kazanır bir noktaya geleceğini görüyoruz. Biz bunu yaptığımız çalışmalar ve araştırmalara göre söylüyoruz. Bu algı operasyonuna kimse kapılmasın. Herkes ürününe iyi baksın. Piyasada birkaç gün içerisinde arz-talep artacaktır. Fiyat da dengesini bulacaktır. Tüketicinin de mağdur olmayacağı şekilde sanırım piyasada olacaktır. Aynı zamanda üreticimiz de kazanarak sezonu kapatacaktır. Biz bu verileri bakanlık yetkililerimizden aldığımız istatistiklere göre paylaşıyoruz. Stokta patates yok, bunu tekrar söylüyorum” şeklinde konuştu.

Başar Uçar

Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş'in gurur kaynağı oldular
Ödemiş'in gurur kaynağı oldular
Başkan Eriş, TV9 İzmir'in konuğu oldu
Başkan Eriş, TV9 İzmir'in konuğu oldu