Advert
Advert

Patateste yaz hasadı hayal kırıklığıyla başladı

FİYAT 1 LİRA 25 KURUŞUN ALTINDA SEYREDİYOR

Patateste yaz hasadı hayal kırıklığıyla başladı
Patateste yaz hasadı hayal kırıklığıyla başladı Küçük Menderes
test Bu içerik 2021 kez okundu.

Ödemiş’te yaz patatesinin hasadı ithalatın gölgesinde başladı. Sezon başında “Kilo fiyatı 2,5 lira altında olursa zarar ettirir” söylemlerinin gündemde olduğu patateste fiyatların toprak altında 1 lira 25 kuruşun altına inmesi üreticiyi kara kara düşündürüyor.

Coğrafi işaretli ürünü patates olan Ödemiş’te yaz ürününün hasadı dertli başladı. Patates ithalatında “Sıfır Gümrük Vergisi” uygulamasının 31 Mayıs’a dek uzatılması, Adana bölgesinde hasadın gecikmesi ile birlikte Ödemiş’te de patatesin tarladaki fiyatı 1 lira 25 kuruşun altına indi. Yüksek maliyetlere göğüs gerip ekim yapabilen üretici zararla karşı karşıya kaldı. Pazardaki etiket fiyatlarının yüksek oluşu nedeniyle tüketim de düşünce elde kalan patates yeni hasadı da olumsuz etkiledi.

Haziran ayı sonuna kadar devam edecek yaz patatesi hasadı için işçiler günün ilk ışıklarıyla birlikte tarlaya inerken henüz sezonun başında ortaya çıkan fiyatlar üreticinin yüzünü güldürmedi. Üreticiler, bu maliyetlerle en az 2,5 lira olması beklenen kilo fiyatının 1 lira 25 kuruşun altına inmesi ile birlikte zarar etme tehlikesiyle yüz yüze geldiklerini söyledi. Patates ithalatında Gümrük Vergisi’nin 31 Mayıs’a kadar sıfırlanmasının piyasayı etkilediğini anlatan üreticiler umutlarının Ramazan Bayramı sonrasında olduğunu aktardılar.

 

“1 LİRA 20 KURUŞ CİVARINDA”

Ödemişli üretici Özgür Günlü, “Patates bizim için dededen babadan bizlere devreden bir miras. Ödemiş’in simgesi. Patates son aylarda fiyatın yükselmesi ile gündemde olsa da şu anda patates sökümleri üreticiye zarar yazıyor. Fiyattaki yükselme hem maliyetlerin kat be kat artması hem de üreticinin geçmişte zarar ettiği için ekim yapamaz hale gelmesinden kaynaklanıyordu. Bu yıl ekebilen ekti ama ithalat başta olmak üzere başka yerlerle de hasadın denk gelmesi piyasada suni bir ürün bolluğuna yol açtı. Bu nedenle fiyat gün geçtikçe düşüşe geçti. Şu anda Ödemiş civarında patatesin toprak altı fiyatı 1 lira 25 kuruş-1 lira 20 kuruş civarında. Tabi daha tarlada olgunlaşmaya devam eden ürünler de var. Onların söküm dönemine doğru bu ithalat da biterse fiyatlarda kıpırdanma olur. Bayramdan sonrasına bakılacak” dedi.

 

“EN AZ 2 LİRA 20 KURUŞ OLMASI LAZIM”

Dönüm başı maliyetin patateste 4 bin liraya yakın olduğunu söyleyen Günlü, “Zaten anaç dediğimiz tohumu Türkiye’nin başka yerlerinden getiriyoruz. Tohumu 4,5 - 5 arası mal oluyor. Biz tarladan bu malı dönümde 4 bin liraya satınca tarımın da bitmeye başladığını böyle böyle görüyoruz. Şu anda bir patates üreticisinin bu işten kazanıp gelecek sezon da ekim yapması için kilo başı en az 2 lira 20 kuruşa satması lazım. Gel gör ki durum şu an için bundan uzakta. Bu fiyatın altı üreticiye zarar yazıyor.

Bir yandan hayvancılıkta da durum ortada. Hayvancılık yapan da kazanamıyor. Patateste de son bir haftada ithalatın da etkisi ile olumsuz etkilendik. Gübreye zam, mazota zam, suya zam, işçiye zam, elektriğe zam buna rağmen patatesin fiyatı bu olursa ürünü tarlada bırakmak zorunda kalabiliriz” diye konuştu.

Başar Uçar

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı