Advert
Advert

Konut fiyatları geçen yılın gerisinde

Konut fiyatları geçen yılın gerisinde
Konut fiyatları geçen yılın gerisinde Küçük Menderes
test Bu içerik 534 kez okundu.

TÜİK’in paylaştığı Nisan ayı verilerine göre İzmir’de konut satışları bir önceki yıla göre %25,4 azalırken bu durum konut fiyatlarına da yansıdı. Hürriyet Emlak endeksi Ödemiş’te konut fiyatlarının geçen yılın aynı dönemine göre %12,3 düştüğünü gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğü’nün 150 bin ve üzeri nüfusa sahip ilçelerden derlediği verilerle yaptığı değerlendirmede İzmir’de konut satışlarının 2018 yılı Nisan ayına göre %25,4 azaldığı gözlenirken konut fiyatlarındaki düşüş geçtiğimiz Nisan ayında da devam etti.

 

GEÇEN YILA GÖRE %12,3 AZALMA

Ekonomideki dalgalanmalar, konut kredilerinde yaşanan faiz artışıyla birlikte emlak piyasasında yaşanan durgunluk fiyatlara da yansıdı. Hürriyet Emlak’ın ülke genelindeki verilerden yola çıkarak hazırladığı endekste Ödemiş’teki konutların metrekare satış fiyatı 1516 liraya geriledi.

Geçtiğimiz Aralık ayında metrekare fiyatlarının 1954 liraya kadar yükseldiği Ödemiş’teki konut piyasasında Ocak’ta 1799, Şubat’ta 1688, Mart ayında da 1567 liraya inen ortalama metrekare fiyatlarının geçen yıla göre %12,3’lük düşüş gösterdiği belirlendi.  Türkiye genelinde geçen yılın aynı dönemine göre %1,09’luk azalma yaşanırken Ödemiş’teki azalma Türkiye şartlarının üzerinde gerçekleşti.

 

EN YÜKSEK FİYAT ZAFER MAHALLESİ’NDE

Ödemiş’te ortalama metrekare satış fiyatı 1516 lira olsa da Hürriyet Emlak verilerine göre Nisan sonu itibariyle Zafer Mahallesi 2 bin 152 lira ile fiyatların en yüksek olduğu mahalle oldu. Zafer Mahallesi’ni, 1787 lira ile Süleyman Demirel, 1647 lira ile Türkmen mahalleleri takip etti.

Hürriyet Emlak’a göre son 1 ayda İzmir’de konut fiyatlarının en çok düştüğü ilçeler Menderes, Foça ve Çeşme oldu. Karaburun, Torbalı ve Seferihisar ise konut fiyatları son 1 ayda en çok artan ilçeler oldu.

 

KİRALARDA YÜKSELİŞ SÜRDÜ

Kiralık konutlarda ise fiyatlar geçen yılın aynı dönemine göre arttı. Ödemiş’te bir konutun ortalama metrekare kirası 7 lira olarak tespit edilirken bu fiyatın geçen yılın aynı dönemine göre %6,84’lük artışa sahip olduğu belirlendi. Türkiye’de konutların ortalama metrekare kirası 9 lira olarak kayıtlara geçti.

Başar Uçar

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Telafi eğitimi, 31 Ağustos'ta başlıyor
Telafi eğitimi, 31 Ağustos'ta başlıyor
"Bu hastalıkla milli birlik ve beraberlik içerisinde baş etmemiz gerekiyor"