Advert
Advert

Müzeler Haftası’nı sessizce karşıladı

ÇAKIRAĞA’DA YAPRAK KIPIRDAMIYOR

Müzeler Haftası’nı sessizce karşıladı
Müzeler Haftası’nı sessizce karşıladı Küçük Menderes
test Bu içerik 605 kez okundu.

Ödemiş’in Birgi Mahallesi’nde 2017 yılında can güvenliği ve restorasyona gireceği gerekçesiyle ziyarete kapatılan tarihi Çakırağa Konağı’nda aylardır yaprak kıpırdamıyor. Ödemiş’te Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait iki müzeden biri olma özelliğini taşıyan tarihi yapı, bu yılki Müzeler Haftası’nı da ziyaretçilerinden uzakta karşılıyor.

 

ZİYARET GÜNLERİ UZAKTA

Ödemiş’in Birgi Mahallesi’nde bulunan tarihi Çakırağa Konağı, ziyaretçilerini sadece dış cephesi ile selamlıyor. Ahşap yapının bakıma ihtiyaç duyması ve restorasyon çalışmalarının sil baştan yapılması kararı sonrası 2017 yılında konağın ziyarete kapatılması bölge turizmini de etkilerken geride kalan iki yıllık süreçte ortaya sadece restorasyon projesi çıkartılabildi. Anıtlar Kurulu’nun restorasyonla ilgili projeleri revize istemiyle veto etmesi sonrası geçtiğimiz Şubat ayında sunulan son proje kabul görürken buna karşılık uygulamayla ilgili henüz ihale sürecine girilemedi. Henüz ihalesi yapılmayan restoranın da en az iki yıl süreceği yönünde beklenti oluşurken müzenin ziyaretçilerine yakın dönemde kavuşması mümkün gözükmüyor.

 

DÖNEMİN BAKANI RESTORASYONU BEĞENMEMİŞTİ

Ege Bölgesi’nin Osmanlı döneminden günümüze ulaşan en önemli sivil mimarlık örneklerinden biri olan Çakırağa Konağı, 18. ve 19. yüzyıl bezemeleri, İstanbul ve İzmir manzaraları, Osmanlı resim sanatını da günümüze taşımasıyla her yıl yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçiyi Birgi’ye çekiyordu. İnşasına 1818’de vefat eden Abdullah Ağa tarafından başlandığı, 1837’de vefat eden Birgili zengin bir tüccar olan Şerif Ağa tarafından tamamlatıldığı tahmin edilen Çakırağa Konağı’nı 2012 yılında ziyaret eden ve o dönem yapılan restorasyon çalışmalarını beğenmeyen dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, restorasyonun elden geçirilmesi gerektiğini söylemişti.

Başar Uçar

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Telafi eğitimi, 31 Ağustos'ta başlıyor
Telafi eğitimi, 31 Ağustos'ta başlıyor
"Bu hastalıkla milli birlik ve beraberlik içerisinde baş etmemiz gerekiyor"