Advert
Advert

Lütuflar’da umut fidanları büyüyor

Lütuflar’da umut fidanları büyüyor
Lütuflar’da umut fidanları büyüyor Küçük Menderes
test Bu içerik 641 kez okundu.

Bayındır ile Ödemiş arasındaki bölgede 25 Temmuz 2017 tarihinde çıkan ve yaklaşık bir hafta devam eden orman yangınında kül olan ormanların yerine dikilen fidanlar büyümeye başladı. Bölgede oluşmaya başlayan yeşil doku havadan da görüntülendi.

 

806 HEKTAR KÜLE DÖNMÜŞTÜ

Bayındır’ın Kızılkeçili ve Lütuflar Mahallesi, Ödemiş’in Kerpiçlik Mahallesi ve Turgutlu üçgeninde 806 hektarlık alanın küle dönüştüğü yangın sonrası İzmir Orman Bölge Müdürlüğü Bayındır Orman İşletme Müdürlüğü bölgede önce teraslama yaptı. Daha sonra 1 milyon adet fidan dikti. Bölgenin iklim yapısına uygun türdeki yeni fidanlar her geçen gün büyürken kapkara görüntünün yerini yeşil örtü almaya başladı.  İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’nün drone ile çektirdiği görüntüler, bölgedeki değişimi net şekilde yansıttı.

 

SICAK GÜNLERE DİKKAT

Lütuflar’da geleceğe dair umutları da yeşerten bu görüntü orman yangınlarında hasar gören alanların tekrardan eski haline dönmesinin ne kadar zaman aldığının da açık bir göstergesi oldu. Bir yandan günlerce Ödemiş’i Bayındır’ı ve Turgutlu’yu üzüntü ve dumana boğan, yürekleri sızlatan yangını da hatırlatan görüntüler, yaklaşan sıcak günler öncesi ormanlık alanların korunması için alınacak tedbirleri de hatırlattı.

Başar Uçar

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi köprü koruma altında
Tarihi köprü koruma altında
Tire'de arazi yangını
Tire'de arazi yangını