Advert
Advert

Köy okulları operayla tanıştı

Köy okulları operayla tanıştı
Köy okulları operayla tanıştı Küçük Menderes
test Bu içerik 908 kez okundu.

Ödemiş’te Ödemiş Gençlik Hizmetleri Derneği (ÖGEDER), İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İzmir Devlet Opera ve Balesi işbirliğiyle ilkokul öğrencilerinin opera sanatını tanıması için konser düzenlendi. Ödemişli minikler operayla tanıştı.

İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin çocuklara operayı sevdirmek, çalgıları ve sesleri tanıtmak üzere düzenlediği eğitim konserlerinden birisine Ödemiş ev sahipliği yaptı. Ödemiş’teki ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin talebi üzerine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün izni, ÖGEDER ve İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin işbirliği ve Ödemiş Ticaret Odası’nın destekleriyle Belediye Kültür Merkezi’nde konser düzenlendi. İlkokul öğrencileri ilk kez opera sanatçılarının konserine katılmanın heyecanını yaşadı.

Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gengörü, ÖGEDER Başkanı Melis Eriş, okul müdürleri ve öğretmenler ile ÖGEDER’in yönetim kurulu üyelerinin katıldığı konserde klasik müzik parçalarının yanı sıra Ege türküleri de seslendirildi. Konserde İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde görevli sanatçılar soprano Çiğdem Tezişçi, soprano Seza Agun, tenor Deren Eladağ, bas Mehmet Burhaniye, orkestrada piyano ile Nazile Ataeva, fagot ile Uğur Kayran, obua ile Ali Canlı, Ödemişli öğrencilere müzik şöleni sundu. 250 öğrenci zaman zaman alkışlarla parçalara eşlik ederken sanatçılar da hem sesleri hem de enstrümanları tanıttı. Çocukların heyecanı gözlerden kaçmadı.

 

12 KÖY OKULUNDAN 250 ÇOCUK

ÖGEDER Başkanı Melis Eriş, “Yönetim kurulu arkadaşlarımızla birlikte hazırladığımız projelerden birisi de çocuklarla sanatı buluşturmak adına ‘Opera okulda’ etkinliği oldu. 12 tane köy okulumuzun Milli Eğitim’e talepleri sonucunda Devlet Opera ve Balesi ile yaptığımız görüşmelerle bu etkinliği organize ettik. Yaklaşık 250 çocuğumuz operayla buluşmuş oldu. Mutluluk verici bir etkinliğe imza attığımıza inanıyorum. Destek verenlere ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

İzmir Devlet Opera ve Balesi Çocuk ve Gençlik Birimleri Komisyonu Başkanı Hüseyin Genç de köy okulları için Ödemiş’te daha önce de etkinlikler düzenlediklerini, ÖGEDER öncülüğünde gerçekleşen etkinliğin de küçük yaşlardan itibaren operanın tanınması ve sevilmesi amacını taşıdığını belirtti.

Başar Uçar

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi köprü koruma altında
Tarihi köprü koruma altında
Tire'de arazi yangını
Tire'de arazi yangını