Advert
Advert

“Tarihi hangar hayat bulsun”

“Tarihi hangar hayat bulsun”
“Tarihi hangar hayat bulsun” Küçük Menderes
test Bu içerik 970 kez okundu.

Ödemiş’te Emmioğlu Mahallesi İstasyonu Caddesi’nde 2014 yılındaki yangında küle dönen tarihi hangar, restorasyon projesiyle ayağa kaldırılıyor. Mahalle sakinleri ise restorasyon tamamlandıktan sonra hangar ve çevresinin sosyal tesis olarak hizmet vermesini istiyor.

Ödemiş’te Emmioğlu Mahallesi’nde uzun yıllar yük trenleri için kullanılan daha sonra Ödemiş-İzmir demiryolunda sadece yolcu taşımacılığının yapılması ile depo olarak değerlendirilmeye başlanan tarihi hangar saman deposu olarak kullanıldığı dönemde çıkan yangında tamamen yandı.

 

5 YIL SONRA AYAĞA KALKIYOR

Ödemiş’e trenle ulaşanları yaklaşık 4,5 yıl kararmış bir enkaz karşılarken beklenen çalışma TCDD İzmir (3. Bölge) Müdürlüğü’nden geldi. Geçtiğimiz yıl Haziran ayı sonunda çalışmalarına başlanan projede hangarın çam ağacından yapılma ahşap iskeleti ortaya çıktı. Çatı kaplamaları için çalışmaların sürdüğü gözlenirken çevre sakinleri hangarın artık depo olarak değil İstasyon Caddesi çevresinde önemli bir eksiklik olan sosyal tesis olarak değerlendirilmesini istiyor.

 

TİRE VE BAYINDIR’DA ÖRNEKLERİ VAR

Emmioğlu Mahalle Muhtarı Adnan İşak, hangardaki çalışmaları heyecanla takip ettiklerini belirterek, “Tarihi hangarlar uzun depo olarak kullanılsa da başı boş kaldı. Gece etrafına korku veren bir haldeydi, maalesef çıkan yangınla da küle döndü. Bu hangarların yeniden ayağa kaldırılması tarihi bir yerin yeniden canlandırılması açısından önemli. Ama restorasyon bittikten sonra yeniden depo yapılması fayda sağlamaz. Biz bu hangarın tıpkı Tire’de, Bayındır’da olduğu gibi sosyal tesis, düğün salonu gibi bir şekilde değerlendirilmesini istiyoruz. Demiryolları bu tesisi belediyeye tahsis ederse bu tarihi yapı da hayat bulacaktır diye düşünüyorum.

Kaldı ki İstasyon Caddesi ve çevresinde Saraçoğlu Konutları ile birlikte nüfus arttı ama akşamları çay bahçesi gibi bir sosyal tesis yok. Bu açıdan hem bu caddenin canlanması hem de vatandaşlarımızın sosyal bir ihtiyacının giderilmesi yararlı olur diye düşünüyorum. Tarihi hangar hayat bulsun” dedi.

Başar Uçar

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pandemi günlerinde Ödemiş dayanışması
Pandemi günlerinde Ödemiş dayanışması
Afetzede çiftçiye destek çağrısı
Afetzede çiftçiye destek çağrısı