Advert
Advert

Horzum’dan Çayır’a kadar 133 bin kişiye 3 ambulans!

Horzum’dan Çayır’a kadar 133 bin kişiye 3 ambulans!
Horzum’dan Çayır’a kadar 133 bin kişiye 3 ambulans! Küçük Menderes
test Bu içerik 1297 kez okundu.

1082 kilometrekarelik yüzölçümü ve yaklaşık 133 bin kişilik nüfusuyla Bozdağlar’dan Aydın Dağları’na kadar oldukça dağınık bir yerleşime sahip Ödemiş’te yardım çağrılarına sadece üç ambulansla yetişmeye çalışılıyor. Bölgede hem ambulans sayısının arttırılması hem de hasta sevkleri için ayrı bir ambulans tahsis edilmesi, hayat kurtarma için zamana karşı verilen yarışta büyük önem taşıyor.

 

BAKANLIĞA GÖRE 16 BİN KİŞİYE BİR AMBULANS DÜŞÜYOR!

Sağlık Bakanlığı, 2018 yılında bir soru önergesine verilen yanıtta acil sağlık hizmetleri istasyonu başına düşen nüfusun 30 bin 622, ambulans başına düşen nüfus sayısı 16 bin 415 olduğunu belirtse de Küçük Menderes havzasının güncel gerçekleri bu istatistiklerin uzağında ilerliyor.

Nüfusu 133 bine yaklaşan Ödemiş’te bir ambulansa 44 bin 333 kişi, 85 bine yaklaşan Tire’de bir ambulansa 28 bin 152 kişi düşüyor. Ödemiş ve Tire’de üçer ambulans bulunurken nüfusu 44 bine yakın olan Kiraz’da, 41 bin kişinin yaşadığı Bayındır’da ve 12 bin 507 kişinin yaşadığı Beydağ’da birer ambulans bulunuyor.

Bölgedeki beş ilçede ambulans başına düşen nüfus 35 bine ulaşarak Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilerden uzakta kalıyor.

 

ÖDEMİŞ’TE ÜÇ AMBULANS GÖREVDE

Perşembe Pazarı, Tekstil Mevkii ve Kaymakçı Cezaevi olmak üzere üç istasyona ve üç ambulansa sahip Ödemiş’te 112 Acil Sağlık ekipleri, merkezde ve köylerde yardım çağrılarına hemen koşsa da gerek İzmir’e hasta sevkleri gerekse de arızalar bu hayati konuda Ödemiş’te ve çevresindeki  ilçelerde ambulans sıkıntısı yaratıyor.

Kuzeyde Turgutlu sınırındaki Horzum’dan, güneyde Aydın sınırındaki Çayır’a kadar olan bölgede edinilen bilgilere göre her bir ambulans günde 15’e yakın çağrıya koşarken 24 saat içerisinde İzmir’deki hastanelere hasta sevki için günde ortalama bir ya da iki sefer yapıyor.

Ödemiş içerisindeki vakalarda ulaşma süresi en fazla 10 dakika olsa da bölgede aynı anda yardım çağrılarının olması ya da ambulansların İzmir’e hasta sevkinde kullanılması durumunda çevre ilçelerden gelecek ambulans bekleniyor.

 

HASTA SEVKLERİ İÇİN AYRI BİR AMBULANS GEREK!

Daha önce Tire’de devlet hastanelerinden İzmir’e hasta sevki için kurulan istasyonun 112 Acil Sağlık istasyonuna dönüştürüldüğü öğrenilirken bölgede hasta sevkleri için ayrı bir ekibin oluşturulması, 112 ekiplerinin yükünü azaltacak bir adım olarak görülüyor. Hasta sevkleri için ambulans helikopter yardıma koşsa da sevk yoğunluğunun büyük kısmını 112 Acil Sağlık ambulansları karşılıyor.

Hasta sevklerinin ayrı bir ekiple yapılmasıyla ambulans sayısını eksilten bu durumun ortadan kalkması bekleniyor.

 

ÖDEMİŞ VE KİRAZ’DA YENİ AMBULANS BEKLENTİSİ

Ödemiş’te de üç ambulansa ek olarak en az bir yeni ambulansın daha tahsis edilmesi ise 1082 kilometrelik coğrafyada ve çevre ilçelerde trafik kazası, yaralama, zehirlenme gibi çok sayıda kişinin etkilenebileceği durumlarda zamana karşı verilen hayat mücadelesine önemli bir katkı olacağı ifade ediliyor.

Ödemiş’in yanı sıra 44 bin kişiye tek ambulansın hizmet verdiği dağınık bir yerleşime sahip Kiraz’da da zaman zaman kurulacağı dile getirilen yeni acil sağlık hizmetleri istasyonunun da bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor.

Otopark sıkıntısıyla daralan cadde ve sokaklarda, virajlarla ve çukurlarla dolu dağ yollarında slalom yaparak ilerlemeye çalışan ve zorlu yol koşullarında yıpranan ambulansların yenilenmesi de bir başka başlık olarak bölge adına atılması gereken adımlar arasında yer alıyor. Arızalar nedeniyle ambulanslar sık sık bakıma alınınca yine bölgedeki ambulans sayısında eksilmeler yaşanıyor.

Başar Uçar

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı