Advert
Advert

Türkiye’de bir ilk olan okulu İzmir’de tanıttı

Türkiye’de bir ilk olan okulu İzmir’de tanıttı
Türkiye’de bir ilk olan okulu İzmir’de tanıttı Küçük Menderes
test Bu içerik 613 kez okundu.

Ödemiş Devlet Hastanesi öncülüğünde başlatılan ve Türkiye’de bir ilk olan “Palyatif Hasta Yakını Okulu” İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin daveti ile İzmir’de tanıtıldı.

İzmir’de düzenlenen “Hemşirenin Eğitimci Rolünün Toplum Üzerine Etkisi’’ sempozyumunda  Ödemiş Devlet Hastanesi palyatif sorumlu hemşiresi Meryem Karagözoğlu, Türkiye’de ilk kez Ödemiş’te açılan Palyatif Hasta Yakını Okulu” ile ilgili tanıtım yaptı.

Doktor ve hemşirelere yönelik sunumda, hasta ve hasta yakına yaklaşım, palyatifin evde sağlık birimi ile işbirliği, palyatif hastalarında fizyoterapinin ve beslenmenin önemi, bakıma ihtiyacı olan hastaların eve hazırlık süreci (ağız bakımı, genel vücut banyosu, el ayak bakımı), trakeaostemi stoma ve yara bakım eğitimleri anlatıldı.

 

PALYATİF BAKIM NEDİR?

Palyatif bakım, yaşamı tehdit eden hastalıklardan kaynaklanan problemler ile karşılaşan hastaların ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini, başta ağrı olmak üzere tüm fiziksel, psikososyal ve ruhsal problemlerin erken tespit edilerek ve etkili değerlendirmeler yapılarak önlenmesi veya giderilmesi yolları ile arttıran bir yaklaşımdır.

Başar Uçar

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatına tepki gösterdi
Patates ithalatına tepki gösterdi
Kitap alana dondurma bedava
Kitap alana dondurma bedava