Advert
Advert

Ellerinizi bu rahatsızlıklardan koruyun

Ellerinizi bu rahatsızlıklardan koruyun
Ellerinizi bu rahatsızlıklardan koruyun Küçük Menderes
test Bu içerik 1132 kez okundu.

Günlük yaşamın önemli birer parçası haline gelen telefon ve bilgisayar gibi insan anatomisine uygun olmayan teknolojik ürünleri uzun süreli kullanmak, ellerde sorunlara neden olabiliyor. Kireçlenme, sinir sıkışmaları, kas ve tendonlarda yorgunluk ile ortaya çıkan sorunlar iş ve sosyal yaşamı olumsuz yönde etkiliyor. Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Mehmet Alp, ellerde görülen rahatsızlıklar ve tedavileri hakkında bilgi verdi. 

Yaşanan sorunlar, işe ve yaşa göre değişebiliyor

Alp, “Gün içerisinde sürekli kullanılmak zorunda kalan ellerde her yaş ve cinsiyette sorunlar yaşanabilmektedir. Çalışma hayatına bağlı olarak yaralanmalar yaşanabileceği gibi yaşın ilerlemesiyle birlikte kireçlenmeler de ortaya çıkabilmektedir. Çocuk, genç ve masa başı çalışanlarında ise daha çok teknolojik aletlerin aşırı kullanımına bağlı, kümülatif travma denilen birikici yaralanmalar ile kas yorgunluk hastalıkları, tendon iltihapları ve sinir sıkışmaları görülmektedir. Belli bir yaşın üzerindeki insanların hastalığı olarak bilinen kireçlenme, aslında 30 ila 40’lı yaşlarda başlayabilmektedir. Bağları doğumsal olarak gevşek olan kişilerde küçük bir zorlamaya bağlı olarak ortaya çıkan eklem uyuşmazlıkları kireçlenmeyi tetikleyebilmektedir. Erken dönemde ağrılarla kendini belli eden kireçlenme, diyabet ya da tiroit gibi hastalıklardan dolayı da oluşabilmektedir. Kadınlarda erkeklere göre daha sık karşılaşılmaktadır. Masa başında uzun süre ve yoğun bilgisayar kullananlarda, temizlik işlerinde çalışanlarda, fitness salonlarında uygunsuz çalışma yapanlarda, kümülatif travma bozukluklarına bağlı hastalıklar daha fazla görülmektedir. İş ortamının çalışanın yapısına uygun düzenlemesi, egzersiz, dinlenme araları ve bazı ağrı azaltıcı ilaçlar tedavinin ilk adımlarıdır. Gecikmiş olgular ya da uygulanan tedaviye yanıt alınamayan durumlarda cerrahi tedavi gerekebilmektedir” dedi.

Bebeğinizi taşırken sakatlanmayın

Yeni anneler, “Bebeğimi doğru taşıyabiliyor muyum?”, “Acaba düşürür müyüm?” kaygısıyla vücudu ile birlikte ellerini de yanlış kullandığını belirten Alp, “Baş ve işaret parmağı kullanarak bebeği taşımak özellikle başparmak kökünde ciddi ağrılara yol açabilmektedir. Yeni anne sendromu denilen rahatsızlık ağrının yanında baş parmağın hareketleri esnasında bu bölgede bir sürtünme sesi, baş parmak bölgesinde sertlik, kısıtlı hareket aralığına neden olabilmektedir. Özellikle sıkma ve nesneleri kavrama sırasında zorlanma, bebeği kaldırma ve taşıyamama, elden düşürme gibi sakarlıklar yaşanabilmektedir. Modern çağın en sık görülen rahatsızlıklarından biri olan karpal tünel sendromu, el ve el bileğini fazla kullanmak zorunda olanlar ile özellikle ofis ortamında çalışanlarda görülmektedir. Marangoz, kasap, şoför gibi el bileğinin fazla kullanıldığı meslek grupları ile tenis oynayanlar veya elleriyle bulaşık yıkayan kadınlarda sık görülen karpal tünel sendromu, ofis ortamında bilgisayar başında uzun süre çalışanları da etkilemektedir. Ofis ortamında sinirlerin geçtiği tüneli sıkıştıracak şekilde uzun süre aynı pozisyonda çalışmak, karpal tünel sendromunu tetikleyebilmektedir. Baş, orta ve yüzük parmağının ilk yarısında ortaya çıkan karıncalanmalar, poşet taşırken ya da gazete okurken yaşanan uyuşmalar hastalığın en sık görülen belirtilerindendir. Hafif olgularda medikal tedavi ve egzersiz ile birlikte istirahat atelinin kullanılması cerrahiye giden süreci yavaşlatmaktadır” ifadelerini kullandı.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı