Gündem kar

Gündem kar
Bu haber 07 Ocak 2019 - 8:13 'de eklendi

Gündem kar

Ödemiş’te yaz aylarının gözde sayfiye yerleri Gölcük Yaylası ve Bozdağ karla birlikte ayrı bir güzelliğe kavuştu. Kar yağışının esarete dönüşmemesi için ekipler seferber oldu. Yetkililer, Bozdağ’a ve Gölcük’e gelecek sürücüleri zincir takmaları için uyardı.

 

Perşembe gecesi yılın ilk kar yağışını alan Bozdağlar’da kar yağışı Cuma gecesi şiddetini daha da artırdı. Bozdağlar üzerinde yer alan Subatan, Gölcük gibi yaylalar kar altında kaldı. Bozdağlar’ın yanı sıra Ödemiş-Aydın arasındaki Aydın Dağları üzerinde yer alan mahalleler de kar yağışından nasibini aldı.

 

Kar yağışı sabah da devam etti

Cumartesi günü saat 11.00’a kadar etkili olan kar yağışı sonrası yolların açık tutulması için Karayolları ve belediyelerce seferberlik başlatıldı. Ödemiş-Bozdağ-Salihli karayolunun açık tutulması için tedbirler daha da artırılırken Karayolları 21. Şube Şefliği, 4 adet bıçaklı kamyon, 2 adet greyder ve tuz serpme makineleriyle gece başlattığı kar ve buz mücadelesini sabah saatlerinde de sürdürdü.

Karayolları işaretçileri yolun bazı kesimlerinde sürücüleri uyarırken jandarma ekipleri de Ödemiş-Salihli-Bozdağ karayolunu kullanacak araçlarla ilgili zincir denetimi yaptı. Yetkililer, bu yolu kullanacak sürücülerden zincir takmalarını istedi.

 

Ödemiş Belediyesi teyakkuzda

Kar yağışının hızını azaltması ile birlikte Ödemiş Belediyesi de vatandaşların yol açma çağrılarına koştu. Gölcük Yaylası ve Bozdağ’a iş makinelerini sevk eden Ödemiş Belediyesi, mahalle arası yollar ile Gölcük’ü Ovacık, Tekke ve Bozdağ’a bağlayan yollarda kar temizliği yaptı. Bir iş makinesi de Gölcük Yaylası’na konuşlandırıldı. Ekipler ayrıca yolda kalan sürücülerin yardım çağrılarına da koşuyor.

 

Büyükşehir kapanan yolları açıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi de Ödemiş’in yüksek rakımlı Kemer, Hacıhasan ve Yılanlı mahallelerinde kar nedeniyle kapanan yollarda temizlik çalışması başlattı. Bozdağ Kayak Merkezi yolu ve Gölcük Yaylası yolu ile çevredeki diğer bağlantı yollarında çalışmaların devam ettiği belirtildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi bir ekibini Aydın Dağları üzerinde yer alan Bıçakçı-Ovacık Yaylası’ndan gelen yardım çağrısı üzerine bu bölgeye yönlendirdi.

Kar yağışının esarete dönüşmemesi için ekipler yoğun mesai yaparken İzmir sınırları içerisinde kar keyfi yaşamak isteyen vatandaşlar da Gölcük ve Bozdağ’a akın etmeye başladı. Bölgede hafta sonunun yoğun geçmesi bekleniyor.

Kar yağışından Kiraz ilçesi de nasibini aldı. Yoğun kar yağışı Cumartesi gecesi Kiraz’ın ova kesimlerine kadar indi.

Başar Uçar