GSYH içinde emek payı düşüyor, rantçılar yaşıyor

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verdiği bilgilere göre 2022'de ülke ekonomisindeki %5,5 büyümeye rağmen emeğin gayri safi yurtiçi hasıla içindeki payı küçüldü.

GSYH içinde emek payı düşüyor, rantçılar yaşıyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılının gayri safi yurtiçi hasıla verilerini paylaştı. Verilen bilgilere göre Türkiye ekonomisi 2022 yılı boyunca bir önceki yıla göre %5,5 büyüme kaydederken, hasıla içerisinde emek payının düşüşü devam etti. 2021 yılında hasıla içinde iş gücüne yapılan ödemelerin payı %30 iken 2022’de bu pay %26,3’e düştü. Sermayenin payı anlamına gelen net işletme artığı/karma verilerin payı oranı ise bir önceki yıla kıyasla %1,4 artarak %53,7’ye ulaştı.

Emeğin payındaki 5 yıllık gerileme daha dikkat çekici

Başkanlık sisteminin uygulamaya konduğu 2018 yılında ise GSYH içinde emeğin payının %33,5, sermayenin payı %49,5 olduğu görülüyor. Bu, başkanlık sisteminin uygulamaya sokulduğu yıldan beri gayri safi yurtiçi hasıla içinde emeğin payının %7,2 düştüğü anlamına geliyor.

Büyüme verilerinde emek payı

TÜİK’in açıkladığı bir diğer veri olan 2023 yılının ikinci çeyreğindeki büyüme ise, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %3,8’i bulmuş vaziyette. 2. çeyrek verilerine bakıldığında gayri safi yurtiçi hasıla içinde emeğin payı önceki çeyreğe kıyasla düşmekle beraber %34,3 olarak açıklandı.

Öte yandan ekonomist Aziz Çelik, bu oranın yanıltıcı olduğunu, çünkü yükselişteki asıl nedeni EYT olduğunu belirtti.

Haber merkezi

GSYH içinde emek payı düşüyor, rantçılar yaşıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir