Gözaltına alınan Agrobay işçilerine ağır soruşturma; 2911’e muhalefetle suçlanabilirler

İzmir'in Bergama ve Dikili ilçeleri arasında bulunan Agrobay Seracılık önünde eylem yapan gruba kolluk kuvvetleri müdahale etti.

AKP ve CHP, aynı şirketi koruyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir’in Bergama ve Dikili ilçeleri arasında bulunan, Bayburt Grup’a ait olan ve Avrupa’nın en büyük domates serası Agrobay Seracılık’ta işçi eylemleri devam ediyor. Serada küçülme bahanesiyle sendikalanan işçilerin işten çıkarıldığı iddia edilmiş, işçilerin arasında başlayan hareketlilik bölgeye gelen sendikaların desteği ile çadırlı eyleme dönüşmüştü.

İşçiler iş sırasında kalitesiz ürün kullandıklarını, maaşlarının geç yattığını, aşırı iş yüküne maruz kaldıklarını ve promosyonlarına çöküldüğünü iddia etmiş, şirket ise iddiaların tümünü yalanlamıştı.

Gözaltına alınan işçiler ağır soruşturmaya tutuldu

Geçtiğimiz günlerde seranın önünde eylem yapan işçilerin kolluk kuvvetlerinin ihtarına uymaması sonucu müdahale başlamış, çok sayıda kadın işçi ve 3 sendika lideri gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar arasında Tarım-Sen Genel Başkanı Umut Kocagöz, Maden-Sen Genel Başkanı Gökay Çakır, Maden-Sen Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, Tarım Orman-Sen yönetim kurulu üyesi Ünal Taymak, kadın işçilerden Beyhan Karabulut, Filiz Çetinkaya, Ayten Yavuz, GÜLFER Koçoğlu, Gül Fatma Yıldırım, Ayşe Çimen, Şirin Yıldırım da bulunuyor.

Bugün ise kolluk kuvvetleri, sera önünde bir müdahalede daha bulundu. Gözaltına alınan işçilerin ve bölgeye destek için gelen vatandaşların ağır soruşturmaya tutulduğu iddia edildi.

2911 sayılı kanuna muhalefetle suçlanabilirler

Aktarılanlara göre soruşturmaların gidişatına bakıldığında gözaltına alınan vatandaşların, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmekle suçlanabilecekleri iddia edildi.

Geceyi karakolda geçirecekler

Kolluk kuvvetlerinin önceki müdahalesinde gözaltına alınan işçiler ve sendikacılar, 24 saatte yakın bir süre gözaltında tutulmuşlardı. Gelen bilgilere göre ikinci müdahale sırasında gözaltına alınan ve ağır sorgulamaya maruz bırakılan işçilerin ve vatandaşların, geceyi karakolda geçirmeleri bekleniyor.

Utku Beycan

Gözaltına alınan Agrobay işçilerine ağır soruşturma; 2911’e muhalefetle suçlanabilirler

Yorumlar kapalı.