“Gerekirse yine elimizi taşın altına koyarız”

“Gerekirse yine elimizi taşın altına koyarız”
Bu haber 07 Nisan 2021 - 11:17 'de eklendi

“Gerekirse yine elimizi taşın altına koyarız”

Selçuk Belediye Meclisi Nisan Ayı Meclis Toplantısı’nın ilk oturumu yapıldı. Gündemde yer alan ve önerge ile oluşan maddelerin görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildiği toplantıda Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, pandemi ile başlayan süreçte esnafın ve halkın ciddi mali sıkıntılar yaşadığını belirterek, “Gündem mali kriz, halkın tenceresi tıkırdıyor, esnafımız kan ağlıyor, belediyeler ciddi zorluk çekiyor. Biz, bu durum içerisinde belediye kiracılarının iki kez üçer aylık olmak üzere toplam altı aylık kiralarını erteledik, erteleme süresince kira sözleşme sürelerini de uzattık. Katı atık bedelinden üç ay süre ile vazgeçti ki bu konuda destek sağlayan tek belediyeyiz. Ecrimisilleri bir yılı aşkın süredir tahakkuk ettirmedik” dedi.

Selçuk Belediyesi’nin de pandemi sebebiyle ciddi bir gelir kaybına uğradığının altını çizen Başkan Ceritoğlu Sengel, “Biz bu süreçte devlete olan tüm kira borçlarımızı eksiksiz ödedik. İlgili bakanlıklardan kira sözleşmesine dayanarak gelirimiz olmaması sebebiyle yükümlü olduğumuz kira bedellerinin ötelenmesini talep ettik. Bu talep karşısında olumsuz yanıt aldık. Sonuç olarak devlete ödemekle yükümlü olduğumuz tüm borçları ödedik” şeklinde konuştu.

“Ekonomik döngüye katkı sağladık”

Efeslim Kart Projesi ve belediye çalışanı personelin maaşlarının yatırılmasıyla da esnafa destek olunduğunun altını çizen Başkan Ceritoğlu Sengel, “Kent içerisinde bir para döngüsünün sağlanması için belediye personelinin maaşlarının yatırılması konusunda çok hassas davrandık. Pandemi döneminde kısmi çalışma ödeneğinden yararlanmadık çünkü belediye personeli maaş aldığı sürece kentteki ekonomik döngü devam edebilir. Yine Efeslim Kart ile kartlarına para yatırılan vatandaşlarımız da bu kentin esnafından harcama yaparak ekonomik döngüye katkı sundu” dedi.

Esnaf için çözüm önerileri

Belediye tarafından alınan adımların sorunun çözümü için yeterli olmadığını belirten Başkan Ceritoğlu Sengel, yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı: “Tüm bu şartlarda esnafımız için gerekirse tekrar elimizi taşın altına koyarız ama en büyük görev hükümette… Esnafın kısa vadeli değil, geçici veya cüzi değil, topyekun büyük yardımlara ihtiyacı var. Esnafın elektrik, doğalgaz, sigorta borçları sıfırlanmalıdır. Her esnafın kira giderleri, pandemi tamamen bitene kadar gerçek bedelleriyle ödenmelidir. Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir. Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır. Esnafın sosyal güvenlik primleri, iş yerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır. Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.”

 

Onur Karagöz