Genel Müdür Erkılınç: “İnternet medyasını zapt etmeyi değil saygınlığını artırmayı hedefliyoruz”

Basın duyuru Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, umumi ağ salık sitelerinin resmi duyuru yayımlama hakkı kazanmasının gazetecilik mesleğinin devamı anlamında aşırı ehemmiyetli indinde etap olduğuna ayraç ederek, planlı mevzuatın umumi ağ medyasını zapt etmeyi değil saygınlığını artırmayı hedeflediğini söyledi.

Genel Müdür Erkılınç: “İnternet medyasını zapt etmeyi değil saygınlığını artırmayı hedefliyoruz”
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Basın duyuru Kurumu (BİK) ‘2023 Yılı Müdürler Değerlendirme Toplantısı’ Afyonkarahisar’da başladı. Genel Müdür Cavit Erkılınç, Genel Müdür Yardımcısı Mesut Onat ile umumi yönetmenlik ünite müdürleri ve il müdürlerinin katılmış olduğu toplantı, 24 Eylül’e derece bitmeme edecek. Toplantının açılışında mütekellim Erkılınç, kurumun sonuç çağda icra ettiği atılımlara ve toy Basın Kanunu’nun önemine yer vererek ehemmiyetli açıklamalarda bulundu. Erkılınç, “Süreli neşriyat kapsamına tahsil edilen umumi ağ salık siteleri resmi ilanların yayımlanacağı indinde öbür yatak biçimine geldi. Böylece, resmi ilanların kesilmesi kıl payı indinde hali önlemiş olduk. Diğer yandan gazetelerle baş başa umumi ağ medyasının da mevki aracılığıyla desteklenmiş edilmesini sağlayarak gazetecilik mesleğinin devamı anlamında aşırı ehemmiyetli indinde etap attık. Bunu yaparken de kimilerinin tez etmiş olduğu kıl payı gazetelerin duyuru gelirlerini kesmedik” dedi.

1 Ekim’de salık sitelerine maruf müddet doluyor

Kurum’un kişi olanaklarıyla geliştirdiği “BİK Analitik” sayısal kalibrasyon yazılımının 4-5 ay kıl payı endamsız indinde müddette meşgul bir duruma getirildiğini hatırlatan Erkılınç, “Sürekli alegori kendini yenilemesi, güncellemesi müstelzim indinde sistemden bahsediyoruz. En iyiyi yakalayabilmek düşüncesince sahadan bizlere yersiz hepsi detayları dikkate alıyoruz. Bugün nedeni ile fariza alanımıza giren hepsi umumi ağ salık sitelerini izlem ediyoruz. 1 Ekim 2023’ten itibaren umumi ağ salık sitelerine verdiğimiz müddet dolacak ve banko de uzatmayı düşünmüyoruz. Kendimizden eminiz, ne yaptığımızı biliyoruz ve sizlerden de bunu bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kurumun, üstlendiği görevlere ehil çıktığını ve paydaşlarıyla daima bağlantı şeklinde olunduğunu vurgulayan Erkılınç, güzel oruçlu bulunan tek neşriyat organını kıygın etmeyeceklerini kaydederek, matbuat kuruluşlarından yönetmeliğin yüklediği zorunlulukları minimal kurda hesabına getirmelerini beklediklerini dile getirdi.

“Tık avcılığı ardında koşanlarla işimiz yok”

Resmi duyuru ve Reklam Yönetmeliği’nin minimal ziyaretçi gidiş geliş koşulları özellikle kazanmak kıl payı birtakım maddelerinin esnetilmesinin, umumi ağ salık sitelerinin yarıdan ilavesi gayeye ulaşmışken gazetecilik mesleğinin geriye götürülmesi anlamına geleceğini tamlayan Erkılınç şunları söyledi:

“Gazetecilik mesleksel açıdan geriliyor, bundan sonra manzume duayenleri üstelik ikrar ediyor. Bu yönetmelik, hepsi maddeleri bakımından mesleğin başarısını önceliyor ve gazetede kaybedilen ancak umumi ağ medyasında baştan kazanılmasını öngörüyor. Yönetmeliğe titiz bakılınca ‘tık avcılığı’ ardında koşanlarla işimiz olmadığını net indinde biçimde görürsünüz. Üretilen hepsi içeriklerde; kaliteyi, özgünlüğü ve kaybettiğimiz mesleksel değerleri arıyoruz. Manipülasyonun değme türlüsü ile savaş ediyoruz. Bunu yaparken umumi ağ medyasını zapt etmeyi değil saygınlığını artırmayı hedefliyoruz.”

Toplantının hayırlar getirmesini dilek fail Erkılınç, sayısal transformasyon sürecinde iri çalışma ve çalışma harcayan Kurum yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkürname etti.

Genel Müdür Erkılınç: “İnternet medyasını zapt etmeyi değil saygınlığını artırmayı hedefliyoruz”

Kaynak: IHA

Genel Müdür Erkılınç: “İnternet medyasını zapt etmeyi değil saygınlığını artırmayı hedefliyoruz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir