GELECEĞİN DÖNÜŞÜM AVCILARI

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geri dönüşüm, doğal kaynakların korunmasına, enerji tasarrufuna ve çevre kirliliğinin azaltılmasına katkı sağlayan kritik bir süreçtir. Atıkların yeniden kullanılması veya işlenmesi, doğaya olan olumsuz etkileri azaltır ve sürdürülebilir bir geleceğe adım atmamıza yardımcı olur.

 

Öğrencilere geri dönüşüm bilincini aşılamak günümüzde hayati bir ihtiyaç haline gelmiş ve eğitim alanında önemli bir yer edinmiştir. Doğanın korunması ve çevre kirliliğinin azaltılması konularında öğrencilerin erken yaşlardan itibaren bilinçlenmeleri ve çevreye duyarlı bireyler olmaları amaçlanmıştır. Sürdürülebilirlik kavramını içselleştirmeleri hedeflenerek, İngilizce öğretmenimiz Mertcan TORAMAN liderliğinde  ”Transformation Hunters of the Future – Geleceğin Dönüşüm Avcıları” adlı bir eTwinning projesi okulumuzda yürütülmektedir.

 

Proje kapsamında, farklı ülkelerden ve şehirlerden okullarla işbirliği yaparak öğrencilerin doğanın korunması ve çevre kirliliğinin azaltılması konularında bilinçlenmeleri hedefiyle öğrencilere eğitimler verilmiştir. Projemiz süresince, öğrencilerimizin teknolojiyi etkili biçimde kullanmalarını sağlayarak WEB 2.0 ve WEB 3.0 araçlarını tanımaları ve kullanmaları teşvik edilmiş, Sıfır Atık ve Geri Dönüşüm temalı çeşitli etkinlikler düzenlenerek diğer proje üyeleri ile bilgi paylaşımı yapılmıştır. Bu proje kapsamında yurtiçinde Isparta,Gaziantep, Afyonkarahisar, Zonguldak; yurtdışından Gürcistan ve Yunanistan’dan okullar ile birlikte çalışılmaktadır.

 

Öğrencilerimize geri dönüşüm ve sıfır atık bilincinin yerleştirilmesi için atık malzemelerden oyuncaklar yapılmış ve sıfır atık temalı takvim hazırlanmıştır. Enerji verimliliği konularında verdiğimiz eğitimlerin somutlaştırılması ve yapılan çalışmaların ve hayata geçirilmesi amacıyla, okulumuzda enerji verimliliği ve tasarrufu için çeşitli önlemler alınmış, okulumuzdaki tüm aydınlatma sistemleri çevre dostu, tasarruflu LED aydınlatmalar ile değiştirilmiştir.

 

Ekim 2023’te başlayan projemiz, Nisan ayında proje ortaklarımızla gerçekleştireceğimiz sanal sergi ile sona erecektir.

 

Çaylı Ortaokulu

 

GELECEĞİN DÖNÜŞÜM AVCILARI

Yorumlar kapalı.