GAZETECİLERDEN SÜLEYMAN GENCEL’E DESTEK 

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Gazeteciler Cemiyeti üyeleri ve İzmirli gazeteciler İlk Kurşun Anıtı önünde hakaret etme gerekçesiyle tutuklanan gazeteci Süleyman Gencel’e destek mesajı verdi. İGC Başkanı Dilek Gappi, “Gazetecilik meslek ilkelerinden hayatımız pahasına olsa da vazgeçmeyeceğiz” dedi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi ve gazeteciler, İlk Kurşun Anıtı önünde bir araya gelerek tutuklanan A3 Haber Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Gençel’e destek mesajlarını iletti.

 

Konuşma yapan İGC Başkanı Gappi, “Gazeteciler halkın doğru bilgileri almasını teminatıdır. Sevgili halkımız biliniz ki artık mücadele ederken çok zorlanıyoruz. Doğruları yazdıkça gözaltına alınıyor ve doğruları yazdıkça işsiz kalıyor, cezalandırılıyoruz. Bazılarından sadece onların istediklerini yazan ve onların gerçeklerine hizmet eden bir gazetecilik isteniyor. Bizler bir avuç kalsak da onların hizmetlerine ve beklentilerine cevap vermeyecek ve onların istedikleri gibi gazetecilik yapmayacağız” dedi.  “SUSTURULMAYA ÇALIŞIYORUZ”

 

Gappi, “Gazetecilik meslek ilkelerinden hayatımız pahasına olsa da vazgeçmeyeceğiz. Kadri Gürsel gibi, Barışlar gibi, Murat Ağırel ile Hülya Kılınç ve diğer nice meslektaşlarımız gibi ve şimdi de Süleyman Gencel gibi cezaevlerinde baskılarla susturulmaya çalıştırılıyoruz. İçişleri Bakanı’na sesleniyoruz. Burada bir yanlış var. Yanlış kişiyi tutukladınız. Azılı suç örgütü lideri Süleyman Gencel’i öldürmek için beni tuttular diyor, sizler ise neden azmettireni tutuklamıyorsunuz. Üstelik hakaret etti diye bir gazeteciyi tutukluyorsunuz. Tüm Türkiye ile dalga mı geçiyorsunuz? Ve sizlere bir tavsiyemiz var. Bunun arkasında kimse durmamalıdır. Aksi takdirde tarih bizleri ‘mücadele eden’ sizleri ise ‘katillerin ve vicdanların arkasında duranlar’ olarak yazacaktır. Türkiye, kimsenin babasının çiftliği değildir” dedi.

 

“MÜCADELEDİMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

 

Sözlerinde kamuoyuna da mesajlar ileten Gappi, “Sevgili halkımız bizler işimizi basın etik ilkelerine göre yapmaya çalışan gazeteciler olarak sizlere sesleniyoruz. Türkiye’de doğruları yazan gazeteciler cezaevine atılamayacağı kadar kıymetlidir. Basın özgürlüğü güçlendikçe ise bizler de mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Biliniz ki Süleyman Gencel yalnız değildir ve bir an önce serbest bırakılmalıdır” dedi.

Haber Merkezi

GAZETECİLERDEN SÜLEYMAN GENCEL’E DESTEK 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir