Gayrimenkul satışları 2 milyonu aştı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Toplam taşınmazlar satışları Eylül kocaoğlan nedeni ile 2 milyon 111 bin 690 oldu” dedi.

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, taşınmazlar satış rakamlarına bağlı değerlendirmede bulundu. Özelmacıklı, “Toplam taşınmazlar satışlarında ev satışlarında azalma olsa da ev dışı satışlarda yaşanmış bulunan artışlar ile taşınmazlar satışları Eylül kocaoğlan nedeni ile 2 milyon haddini geçti. Bu uç sabık sene Ağustos kocaoğlan böylecene geçilmişti. Satışlardan öğrenim edilen hep tapu harcı ise ehemmiyetli ortak artışla 39 bilyon 432 milyon 38 bin 66 liralık oldu. Tapu harcı üstünden 2023 yılı düşüncesince hedeflenen 54 milyarlık hedefinde gerçekleşebileceğini öngörüyoruz” dedi.

“Konut dışı satışlarda ehemmiyetli artım var”

2023 Ocak – Ağustos devri üzerine da bilgiler sağlayan Özelmacıklı, “Konut satışları Ocak-Ağustos çağında ortak geçmiş senenin bire ortak zamanına gereğince yüzdelik 15,5 azalışla 797 bin 418 adına gerçekleşmişti. Aynı çağda ise tapudaki hep satış rakamı ise 1 milyon 910 bin seviyelerinde oldu. Aslında ev dışı iş yeri ve yer – yer satışları 1 milyon 113 bin seviyelerine ulaşarak zamanı ortak rakama ulaştı diyebiliriz” biçiminde konuştu.

“Yatırımcıların gayrimenkule merakı bitmeme ediyor”

BDDK kabilinden ikinci konutunu alacaklar düşüncesince kredilere sınırlamalarının yatırımcıları yer ve araziye yönelttiğini anlatım fail Özelmacıklı, “Özellikle nice ilde, evolüsyon aksındaki, yolu bulunan arazilere ve imarlı arsalara dikkat bitmeme ediyor. Yatırımcıların emniyetli limanı bulunan gayrimenkul, şişkinlik zımnında paranın bedel kaybının önlenmesi üzere da yeğleme ediliyor. Hatta temsilcilerimize yatırımcıların yer ve arazilere müteveccih dip ilgileri bitmeme ediyor. Ayrıca sonuç çağda ise satılık fiyatların çakılı seyri, kiraların ise artım göstermesi ile amortisman sürelerinde de ağırbaşlı düşüşler var. Bazı ev çeşidi portföylerimizde amortisman süresi 12 yıla denli sakıt ürünler var” diyerek konuştu.

“Konut emniyet hacminde yavaşlama başladı”

Konut kredilerine getirilen tahdidat sonra emniyet hacminde yavaşlamanın da başladığını tamlayan Özelmacıklı, “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kabilinden piyasaya sürülen haftalık verilere gereğince 1 Eylül nedeni ile 447 bilyon 669 milyon liraya vasıl ev kredisi hacmi, 2. eve mevrut emniyet kısıtlaması sonra 15 Eylül’de 446 bilyon 639 milyona geriledi. Kamu bankaları tarafında ev kredilerindeki de limitli tahdidat bitmeme ediyor” dedi.

Kaynak: IHA

Gayrimenkul satışları 2 milyonu aştı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir