FUTSALDA FİNALDEYİZ

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ödemiş Okul Sporları Futsal(Salon Futbolu) branşının Küçük Erkekler Kategorisinde, takımımız oynadığı tüm maçları kazanarak grup birincisi olmuştur. Bu sonuçlarla final grubunda mücadele etmeye hak kazanmıştır. Okulumuz futsal takımını ve antrenörleri Beden Eğitimi öğretmeni  Tahir Seçkin AKGÜN’ ü tebrik ediyoruz ve final grubunda başarılarının devamını diliyoruz.

FUTSAL NEDİR?

1930’da Uruguay’da oynanmaya başladığında, beş kişilik futbol müsabakası şeklinde gerçekleştirildi. Zamanla kuralları ve özellikleri daha da belirgin hale geldi. Uluslararası ilk yarışma 1965 senesinde gerçekleşti. O dönem Paraguay futsal takımı, Güney Amerika Kupası’nı elde etti. 1982 Dünya Kupası da dahil olmak üzere, Brezilya futsal takımı, bu spor dalında uzun yıllar başarı elde etti. Her yıl düzenlenen şampiyonalar, genel olarak Brezilya galibiyeti ile sonuçlandı. Futsal, 1989’da FIFA’nın çatısı altına alındı. Ardından 1989’da Hollanda’da ve 1992’de de Hong Kong’da yapılan uluslararası karşılaşmaların şampiyonu yine Brezilya oldu.

FUTSAL KURALLARI NELERDİR?

Saha uzunluğu en çok 42 metre, en az 38 metredir. Genişlik ise en çok 25 metre, en az 18 metredir.
– Kale yüksekliği 2 metredir, genişlik ise 3 metredir.
– Oyun, kaleci dahil olmak üzere en çok 5 kişiden oluşan iki takım arasında gerçekleşir.
– Kaleci, diğer oyuncular ile yer değiştirebilir.
– Oyun içinde sadece 2 oyuncu kalmışsa, müsabaka tatil edilir.
– Oyuncular mutlaka forma, şort, tozluk ve salon ayakkabısı gibi ekipmanları kullanmalıdır.
– Oyuncuların forma numaraları 1-15 arasında sıralanır.
– Kaleciler uzun eşofman giyebilir.
– Maçların yönetimi dört hakem tarafından gerçekleştirilir. Birinci hakem en yetkili kişidir.
– Kurallar ihlal edilirse, birinci hakem oyunu durdurabilir. Diğer hakemlerin yanlış uygulamaları söz konusu olursa, birinci hakem diğer hakemlerin yetkilerini kısıtlayabilir.
– Maçlar 20’şer dakika olmak üzere iki devre şeklinde oynanır. Top oyun dışına çıktığında, süre sayacı durdurulur.
– Her takım, devrelerde birer defa mola kullanma hakkına sahiptir. Mola süreleri ise 1 dakikadır. – Devre arası ise 15 dakikadan fazla olamaz.
– Top, eğer tavana temas ederse oyun dışında sayılır ve taç atışı gerçekleşir.
– Oyun dışına alınan oyuncu, tekrar oyuna giremez ve yedekler alanında oturamaz. Oyun dışına alınan oyuncunun yerine bir başkası müsabakaya dahil olur.
– Serbest vuruş kullanımında, rakip takım oyuncuları toptan en az 5 metre kadar uzakta bulunmalıdır.
– Serbest vuruşların 4 saniye içinde gerçekleşmemesi sonucu, karşı takım lehine serbest vuruş kararı alınır.
– Taç atışı ayakta gerçekleşir ve taç atışından direkt gol olmaz.

TÜRKİYE’DE FUTSAL

Ülkemizde ilk futsal milli takımı 2005 senesinde kuruldu. O tarihte Türkiye’de bu sporu yapan çok fazla oyuncu olmadığından, Benelux ülkelerinden oyuncular transfer edildi. Ömer Kaner’in başında bulunduğu milli takım, uluslararası alanda ilk maçını Romanya ile gerçekleştirmiştir. A milli futsal takımı bu maç sonunda Romanya’ya 7-3 yenilmişti. Bu maçın kadrosunda Ümit Davala da kaptan olarak yer almıştır. Türkiye futsal milli takımının ilk golünü ise Murat Düzgün atmıştır. Ömer Kaner’in yönetiminde gerçekleşen ilk önemli başarı, 2007’de oynanan ve 6-3 skorla Arnavutluk’un mağlup olduğu maçtır. 2012’de ise Hırvatistan’da gerçekleşen Avrupa Şampiyonasına katılma hakkı elde eden milli takım, futsal camiasında büyük yankı uyandırdı. 2015 yılından bu yana futsal milli takımının teknik direktörü Sercan Görgülü’dür.

ŞEHİT POLİS GÖKHAN KİRAZLI ORTAOKULU

FUTSALDA FİNALDEYİZ

Yorumlar kapalı.