Fransa’nın Gezi’si büyüyor; OHAL yolda!

Fransa'daki protesto gösterilerinde gözaltı sayısı 875'e yükseldi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fotoğraf:İHA

Fransa’da 17 yaşındaki gencin polis tarafından öldürülmesi ile başlayan protestolar büyüyerek devam ediyor. 17 yaşındaki Nael’in, polis tarafından başına ateş edilerek öldürülmesi sonucu Fransa’da kısmi sokağa çıkma yasakları ilan edilmiş, araçlar ve binalar ateşe verilmiş, mağazalar talan edilmişti.

Sokaklarda polisler ve göstericiler arasında çıkan çatışmalar devam ediyor. Fransa’nın her yerine yayılmış protesto gösterilerinde protestocular, polislerle yabancı madde ve havayı fişek kullanarak çatışıyor.

Olaylar, Paris’in Nanterre banliyösünde işlenen bir polis cinayetinden sonra ortaya çıktı. 17 yaşındaki Nael M’nin Salı günü öldürülmesinden sonra Fransa’da ortaya çıkan görüntü, Gezi Parkı dönemi Türkiye’sini andırıyor.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ile başkent Paris’in güneyindeki Evry-Courcouronnes’teki bir polis karakoluna gerçekleştirdiği ziyaret sırasında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Gösterileri “dayanılmaz ve affedilmez şiddet olayları” olarak tanımlayan Borne, önceliğin ulusal birliğin tesis edilmesi ve düzenin sağlanması olduğunu söyledi.

Gazetecilerin OHAL seçeneğinin düşünülüp düşünülmediği sorusuna cevaben ise Borne, kesin bir şey söyleyemeyeceğini fakat bütün seçeneklerin masada olduğunu söyledi.

Gözaltı sayısı ise her saat artıyor. Fransa’da isyanlar sırasında gözaltına alınan gösterici sayısı 875’e yükseldi. Paris, Lille ve Marsilya gibi büyük kentlerde halk kamu binalarını, dükkanları, ATM’leri ve araçları ateşe veriyor ve tahrip ediyor. Mağazalar ise yağmalanıyor.

Paris’in banliyölerinden Clichy-Sous-Bois’te ise ilçe meclis binası ateşe verildi. Bir başka banliyö Aubervilliers’de 2024 Paris olimpiyatları için inşa edilen su sporları eğitim merkezinin yakınlarında, park halindeki otobüsler yakıldı. Gösteri sonucu eğitim merkezinde hasar oluştu.

Gösterilerin engellenmesi için Fransa’da 40.000 polis görevlendirilmiş bulunuyor.

haber merkezi

Fransa’nın Gezi’si büyüyor; OHAL yolda!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir