En düşük emekli maaşı, asgari ücretin altında kalacak

Emekli maaşının ne kadar artacağı ile ilgili farklı tahminler geliyor. Kimi tahminlere göre en düşük emekli maaşının, asgari ücretin altında kalma ihtimali yüksek.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapılan zamla beraber, 1 Temmuz’dan itibaren asgari ücret brüt 13.414, net 11.402 lira olacak.

Asgari ücret miktarlarının belli olmasından sonra gözler, emekli maaşlarına çevrildi. Milliyet gazetesine tahminlerde bulunan ekonomist Muhammet Bayram, emekli memurların kendi maaşlarına yapılacak zamları merak ettiğini söyledi.

Asgari ücrete, resmi enflasyon oranının 2 katı zam yapıldığını belirten Bayram, Mayıs ayı enflasyonunun %15.26 olduğunu, Haziran’da ise beklenenin yüzde 17-18 civarında olduğunu söyledi.

Bayram, Mart ayında en düşük emekli maaşının 5500 liradan 7500 liraya çıkarılması durumu oluştuğunu, kademeli bir şekilde yapılacak zamlarla en düşük emekli maaşının 10.000 lira seviyesine çıkacağını söyledi.

Memurların beklentisinin ise bundan daha fazla olduğunu dile getiren Bayram, en düşük memur maaşının 22.000 lira olacağına dair verilen vaadi de hatırlattı.

Aynı çalışma ortamında çalışan kamu işçileri ve memurların arasında oluşacak bir adaletsizliğin, çalışma barışını bozacağını söyleyen Bayram, en düşük memur maaşındaki artışın diğer kadrolara aynı oranda yansımayacağını tahmin etti.

Haber merkezi

En düşük emekli maaşı, asgari ücretin altında kalacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir