Eleştiriler üzerine Başkan Soyer: Aslanoğlu kıymetlimiz!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, ‘Örnekköy’ üzerinden tartışıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Aslanoğlu’na sahip çıktı

Eleştiriler üzerine Başkan Soyer: Aslanoğlu kıymetlimiz!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

yeniizmir.com’dan Sıla Arabacıoğlu’nun haberine göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde Örnekköy’de eksik malzeme ve hatalı beton yine gündeme geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ve CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın arasında ‘atanma’ polemiği yaşandı. Aslanoğlu’nun atandığına dikkat çeken Hızal’a yanıt Aydın’dan geldi. Aydın, “Sizin il başkanınız da atandı” diye konuştu. Ardından tartışmaya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de katıldı. Soyer, “Aslanoğlu’nun itibarını burada zedeleyecek hiçbir şeyi kabul edemeyiz. O bizim kıymetlimizdir, kendisi ile gurur duyarız ve hakkını hukukunu savunuruz” dedi.

‘SÜSLÜ KELİMELER’

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Bu çatı altında olan tüm meclis üyeleri İzmirliler’in verdiği oylara buraya geldi. İzmirliler, İzBB’ye güvenerek teslim ettikleri, devrettikleri arsalarının haklarını koruma görevi bizde. Ve biz orada yapılan işlemlerle ilgili ifadeler ortaya koyduğumuzda birileri çıkıp siz benim muhatabımız değilsiniz diyemez. Böyle bir söz söyleme lüksüne sahip değil. İnsanlar, arsalarını Şenol Aslanoğlu ve arkadaşları kooperatifçilik, müteahhitlik oynasın ya da rant yolsuzluğu yapsın diye vermedi. Şenol Aslanoğlu’nun muhatabı elbette AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, siyaseten muhatabıdır. Ama Şenol Aslanoğlu’nun o arsada yapılanlar ile ilgili muhatabı bu yüce meclistir, o arsaları bizlere emanet eden Örnekköy sakinleridir. Biz bunun hesabını elbette soracağız, neler olduğunu konuşacağız. Süslü kelime ve laflar ile günü kurtaramazlar. İzmirlileri kandıramazsınız. Biz bu hususta konuşmaya devam edeceğiz, muhatap kabul etsin ya da etmesin” dedi.

‘BELEDİYENİN ONURU’

Eleştirilerine devam eden Hızal, “Siz İzBB’nin en asli görevlerinden biri olan dönüşüm noktasında yeterince başarılı olmadığınız için İzBB bu işi beceremedi diyerek Şenol Aslanoğlu ve onun gibileri hem kendi içinizde kahraman yapıyorsunuz hem de birilerinin rantsal kazanç elde etmesini sağlıyorsunuz. İzBB, 150 yıllık bir belediye. 150 yıllık bir belediyenin onuru bu kadar ayaklar altında alınmamalı. Bunun müsebbibi sizsiniz.  Biz seçilerek geldik, birleri gibi lüks otel bahçelerinde atanmadık” diye konuştu.

‘SİZİN İL BAŞKANINIZ DA ATANDI’

 CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, Hızal’a yanıt vermek için söz aldı. Aydın, “Ben il başkanımızın vekili olarak hep eleştirilere yanıt verdim. Kimsenin onları muhatap almadığı söz konusu değil ama anladığımız kadarıyla arkadaşlar şahsen muhatap alınıp gündem oluşturmaya çalışıyorlar. Sürekli burada ‘CHP İzmir İl Başkanı’ dedikleri Aslanoğlu’nun önceki işlerini tartıştılar. Biz onlara da cevap verdik. Sayın Aslanoğlu, göreve gelince kooperatif başkanlığını bıraktı. Rica ederim, bu tartışmayı il başkanı ve insanların evleri üzerinden yapmayın. Aslanoğlu için ‘otelde atandı’ dediniz. Kendi il başkanınız da atanarak geldi. Ben Sayın Saygılı için bu lafı kullanamam. Kullanırsam hicap duyarım. Atandı mı evet, seçim vardı ve öyle gerekiyordu” ifadelerini kullandı.

‘KABUL EDEMEYİZ’

Son olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, “Aslanoğlu, İzmir’in bir iş insanıdır. İzmir Ticaret Odası’nda görev yapmıştır. Onun itibarını burada inceltecek hiçbir şeyi kabul edemeyiz. O bizim kıymetlimizdir, kendisi ile gurur duyarız ve hakkını hukukunu savunuruz. Kurduğumuz kentsel dönüşüm modeli Türkiye’ye ilham olacak bir modeldir. Kooperatif, belediye şirketine belediye şirketi ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne sorumludur. Bu sistem rantı ortadan kaldırır” açıklamasını yaptı.

BOŞ BESLENME ÇANTALARI

Oturumda gündeme gelen bir diğer konu okullarda çocukların yaşadığı ‘beslenme’ problemi oldu. CHP Meclis Üyesi İlhan Dal çocuk ile eğitim arasında beslenme çok önemli bir konu olduğunu belirterek, “Ülkemiz çocuk yoksulluğun yaşandığı ülkelerden birisi. TÜİK, her üç çocuktan birisinin yoksul olduğunu tahmin ediyor. Bu konu ile ilgili yapılan araştırmalarda farklı partilere oy veren seçmenlerin yüzde 80’i beslenme konusunda ve okullarda yemek verilmesi konusunda mutabık. Bu partiler üstü ama biz MEB bütçesinin bir öğün yemek vermek için neden arttırılmadığını anlamış değiliz. Demek ki konu kaynak değil önceliklendirmeme sorunu. Biz çocukların canı çekmemesi için kantine bile inmedikleri bir dönemde yaşıyoruz. Okul çağındaki çocuklara beslenme vermek lüks değil beka meselesi. Bu okul terkini önlemedeki en önemli araçlardan biri. Okullarda öğretmenlerin beyaz önlük giymesinden daha önemli sorunlarımız var” diye konuştu.

Eleştiriler üzerine Başkan Soyer: Aslanoğlu kıymetlimiz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir