EĞİTİMDE DESTEK VE SPONSORLUK

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bölgemizdeki ormanların sürdürülebilirliği konusunda ve öncelikle çocuklarımız olmak üzere toplumun her kesiminde bilinç oluşturmak üzere Ege Orman Vakfı “ Ormanlar Yaşasın Diye”  eğitim projelerinde kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmaktadır.

Doğa’yı seven ve koruyan nesiller için Ege Orman Vakfı ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan iş birliği anlaşması kapsamında okulumuzun talebi doğrultusunda, Orman alanlarının verimli şekilde kullanılarak sürdürülebilirliğinin sağlanması, orman yangınları, arazi bozulumu, çölleşme, sel havzası iyileştirme, iklim değişikliği, biyoçeşitliliğin korunması, kırsal kalkınma, sıfır karbon ekonomisi, düşük karbon salımı teknolojilerinin adaptasyonu, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinin yaygınlaştırılması için uygulamalar ve eğitimlerle kamu duyarlılığının arttırılması, değerler ve davranışlarda olumlu değişiklikler oluşturarak yaşadıkları doğanın sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için çalışmakta olan Ege Orman Vakfıeğitmenleri tarafından, “Ormanlar, Ormanların Yararları, Ormansızlaşmanın Nedenleri ve Sonuçları, Suyun Önemi, Küresel Isınma, Geri dönüşüm, Yenilenebilir Enerji” konularında okulumuz öğrencilerine eğitimler verildi.

ORMANLAR YAŞASIN DİYE

Çocuklar doğayı tanımadan sevemez, önemini bilmeden, koruyamaz, ağacın – ormanın bizim için yaşam kaynağı olan bir mucize olduğunu anlayamaz. Doğa eğitimleri ve farkındalık çalışmaları ile daha çok çocuğa ulaşılarak doğanın sürdürülebilirliğine ve korunmasına katkı verilecektir.

İnsan, var olduğu ilk günden bu yana kendisine yaşam veren her şeyi doğadan aldı. Doğadan kopuk yaşadığımız şehirlerde bile hayat tümüyle doğadan besleniyor. Soluduğumuz temiz havayı, yediğimiz her lokmayı ve içtiğimiz her yudum suyu doğa sessizce bizim için üretiyor.Ne yazık ki!!! İçinde bulunduğumuz çağda insan doğanın yaşam için önemini unuttu ve onu tarihte hiç görülmemiş bir hızla yok ediyor.Bu nedenle binlerce canlı türü, ormanlar, nehirler, bozkırlar, su kaynakları, sonuç olarak geleceğimiz tehlike altında. Var olan doğal kaynaklarımızı korumak için harekete geçmek artık her bir insan için nefes alıp vermek kadar önemli.Çocuğa en iyi arkadaştır doğa; kulaklarında kuş sesleri ile ormanda şenlensin günleri, toprağa dokunsunlar, yaşasınlar doğayı, yaşam kaynağının farkına varsınlar…

Çocuklar; iklim değişikliği, buzulların erimesi gibi küresel tehditler hakkında bilgi ediniyor ancak yanı başlarındaki doğadan habersiz yaşıyorlar. Musluklardan akan suyun, tavuk- yumurta ilişkisini, yedikleri sebzelerin nereden geldiğini; sınırsızca kullanılan poşetlerin, hediye kutularının ambalajlarının, çöplerinin nereye gittiğini; yaşadıkları yere gelen göçmen kuşları, bölgelerine özgü ağaç türü ve diğer bitki türlerini bilmiyorlar.Doğadan uzak olan nesillerin psikolojik gelişimleri de olumsuz etkileniyor; keşif yetenekleri, yaratıcılık ve düşünme yetileri kısıtlanıyor.Bu konuda hem ebeveynlerin hem de eğitimcilerin yapabileceği çok şey var. Doğaya çıkmaktan ve canlılara dokunmaktan çekinen çocuklar evdeki vakitlerini teknolojik aletlerle oynayarak geçiriyor.

ORMANI, TOPRAĞI, ÇİÇEĞİ, BÖCEĞİ, KORUYAN ÇOCUKLAR ÇOĞALSIN, YEŞİLDEN MAVİYE DOĞANIN HER RENGİNE ÂŞIK OLSUNLAR DİYE DİLEK TUTALIM… 

OVAKENT ORTAOKULU

EĞİTİMDE DESTEK VE SPONSORLUK

Yorumlar kapalı.