Eğitim-Sen’den şiddete karşı basın açıklaması

Eğitim-Sen Ödemiş Şubesi savaşa, şiddete ve yoksulluğa karşı basın açıklaması yaptı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ödemiş Öğretmenevi önünde yapılan basın açıklamasında şiddetin her türlüsü kınanırdı. Eğitim-Sen Ödemiş İlçe Temsilciliği Yürütme Kurulu Üyesi Burçin Çakıroğlu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Sevgili basın emekçileri, sevgili kadınlar,

Dünyada ve ülkemizde biz kadınların mücadelesi her zaman olduğundan çok daha fazla baskıyla susturulmaya çalışılıyor.

Evde, işte, okulda, sokakta, sosyal medyada, dijital platformlarda erkek şiddetine maruz bırakılıyoruz. Erkek şiddetine dair veriler iktidarlar tarafından açıklanmıyor. Şiddet vakalarının üstü örtülmeye çalışılıyor. 2022 yılında erkek şiddeti 334 kadını öldürdü. Sadece 2022 verilerine baktığımızda bile şiddetin hedefi haline gelen kadınların sayısının arttığını görüyoruz. LGBTİ+ örgütlerinden gelen raporlar nefret söyleminin de her geçen gün arttığını gösteriyor. Ama iktidar sorun çözmek yerine kadın düşmanı siyasetine ve nefret söylemlerine yenilerini ekliyor.

Dünyanın her yerinde kadın düşmanı politikalar artıyor. ‘’Milli, yerel, geleneksel” değerlerden bahseden otoriter, popülist liderler, patriarkal kapitalizmin devamını sağlamaya yönelik çabalarını, kadını eve hapsetmeye yönelik politikalarıyla sürdürüyor.

Bu yıl başta Gazze olmak üzere Ortadoğu ve Dünya’da savaşların sebep olduğu yıkımlar, ülkede kadın düşmanlığını meclise taşıyan kadın düşmanı koalisyonlar, hukuk sisteminin çöktüğünün teyidi bir yargı krizinin yanında büyük bir ekonomik krizle girdiğimiz 25 Kasım’da erkek devlet şiddetine, yoksulluğa, emek düşmanlığına, savaşlara karşı barışı, hayatlarımızı ve haklarımızı savunuyoruz şiarını yükseltiyoruz.

AKP-MHP iktidar bloğu da tekçi, gerici ve cinsiyetçi temeldeki toplumsal düzen tahayyülünü hayata geçirmek için toplumsal cinsiyet karşıtlığını kurumsallaştırmaya çalışıyor. Baskı mekanizmalarını tümüyle seferber ederek kadın kazanımlarını zayıflatmaya, kadınları eve mahkûm etmeye ve kamusal alanda iradesizleştirmeye dönük politikalarına hız veriyor.

Yıllardır sürdüğümüz mücadeleyle elde ettiğimiz en önemli kazanımlarımızdan biri, kadına yönelik şiddetin toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden doğduğu yaklaşımı üzerine inşa edildiği için oldukça önemli olan İstanbul Sözleşmesi bir gecede feshedildi. AKP bu yolla erkek şiddetini ve erkek egemen zihniyeti değiştirme yükümlülüğünü almayacağını açıktan duyurmuş oldu. Şimdi de 6284 sayılı yasayı tartışmaya açarak eril yargının nicedir süren cezasızlık politikalarını meşrulaştırıyor. Erkek şiddeti cezasız bırakılırken, kendi hayatlarını savunan kadınlar oldukça ağır cezalarla karşı karşıya kalıyor.

Haklarımız ve hayatlarımız için İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz diyoruz. Sözleşme yeniden yürürlüğe girene, gereği yerine getirilene ve 6284 Sayılı yasa etkin bir biçimde uygulanana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

Sevgili basın emekçileri, sevgili kadınlar,

Dünyada krizlerle daha da artan ekonomik eşitsizlikler ve kemer sıkma politikaları kadın emeğinin sömürüsünü katlayarak artırıyor. Kadının tek istihdam biçiminin güvencesiz, evden, kısmi zamanlı, parçalı ve esnek istihdam olmasını sağlayan düzenlemeler yaygınlaşıyor. Türkiye’deyse iktidarının sermayeden, savaştan ve ranttan beslenen bütçe politikalarıyla ekonomik kriz derinleşiyor. Kadın emeğini güvencesizleştirecek politikalarına hız veren iktidar 2024 bütçesinde kadını güçlendirmeye sadece her yüz lirada 53 kuruş ayırıyor. İktidarın gündeminde kadın işsizliği ve yoksulluğu yok.

İşyerlerimiz tüm emekçiler ve özellikle kadınlar için adeta şiddetin kendisi haline geldi; tek adam rejimiyse süren taciz, mobbing ve baskıların önünü alacak ILO 190 Sayılı Sözleşme gibi uluslararası sözleşmeleri onaylama gereği duymuyor.

Bunların yanında iktidar örgütlü kadın mücadelesini hedef alan baskı, gözaltı ve tutuklamaları hız kesmeden sürdürerek, anayasal haklarımızı, toplantı, gösteri ve yürüyüş hakkımızı engelleyerek de kadına yönelik şiddeti farklı biçimlerde sürdürüyor. Bu yolla açıkça kadınların hayatına kastederek de olsa erkek egemen sistemi tüm mekanizmaları ile korumaya kararlı olduğunu göstermekten çekinmiyor.

Sevgili basın emekçileri, sevgili kadınlar,

Kadın emeği üzerindeki denetimini sıkılaştırarak ayakta kalmaya çalışan erkek iktidarının Türk-İslam sentezine yaslanan bir kültürel hegemonya kurma çabası da ailenin kutsallığına zeval getirmeyecek cinsiyetçi politikalarla devam ediyor. Kürtajın ve sezaryenin hak olmaktan çıkarılması, şiddet uygulayan erkekle arabuluculuk uygulaması, boşanmayı

zorlaştırma raporları, nafaka hakkına dair tartışmaları ile kadınları sistematik olarak aileye mahkûm etmeye çalışıyor.

Uzun zamandır şiddete, savaşa, yoksulluğa sömürüye karşı sürdürdüğümüz kendi yaşamlarımızın özneleri olma mücadelesinin iktidarları nasıl korkuttuğunun farkındayız. Bugünün kadın hak ve özgürlüklerinin yıllardır yürüttüğümüz mücadeleyle elde edildiğini  görüyorlar. Bizler emeğimizin gaspı ve bedenimizin denetimine dayanan sistemik tahakkümü kırmanın, ataerkil kapitalist sistemi ortadan kaldırmanın yolunun örgütlü kadın mücadelesini kararlılıkla sürdürmekten ve yılmadan yükseltmekten geçtiğini biliyoruz.

Ekonomik ve sosyal güvenceden yoksun bırakılmayı, yoksullaşmayı, bize dayatılan kimliklerle yaşamayı, güvencesiz- kayıt dışı çalıştırılarak sömürülmeyi, dünyanın bakımı da dahil tüm bakım yüklerini karşılıksız olarak yüklenmek zorunda görülmeyi, şiddet ve istismar tehdidi altında yaşamayı reddediyoruz. Bu sorunlara çözüm üretecek politikalar yapılsın, kadına yönelik şiddetin tüm biçimleri ortadan kalksın istiyoruz.

Kadınların eşitlik ve özgürlük sorunu çözülmeden siyasi, medeni, sosyal ve ekonomik haklara erişimden bahsedilemeyeceğinin altını çiziyoruz Varız! Diyoruz. Vardık ve var olacağız.

Haber Merkezi

Eğitim-Sen’den şiddete karşı basın açıklaması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

25 Yorum

 1. Avatar
  15 Aralık 2023, 21:11

  aTEBPYUCnqjsRcf

  Cevapla
 2. Avatar
  15 Aralık 2023, 21:12

  bHetcCVMvaJy

  Cevapla
 3. Avatar
  15 Aralık 2023, 21:12

  UMxmhWBKg

  Cevapla
 4. Avatar

  kgXsJopaOexKQT

  Cevapla
 5. Avatar
  30 Ocak 2024, 07:37

  It is very difficult to read other people’s e-mails on the computer without knowing the password. But even though Gmail has high security, people know how to secretly hack into Gmail account. We will share some articles about cracking Gmail, hacking any Gmail account secretly without knowing a word.

  Cevapla
 6. Avatar
  11 Şubat 2024, 14:24

  If you are thinking of using a cell phone spy app, then you have made the right choice.

  Cevapla
 7. Avatar

  generic lipitor 20mg oral atorvastatin buy atorvastatin 80mg generic

  Cevapla
 8. Avatar

  buy atorvastatin 20mg online cheap order atorvastatin 20mg without prescription atorvastatin 80mg over the counter

  Cevapla
 9. Avatar

  buy atorvastatin sale buy lipitor cheap order lipitor 10mg sale

  Cevapla
 10. Avatar

  buy cipro pill – order augmentin generic augmentin order online

  Cevapla
 11. Avatar

  purchase baycip pills – baycip for sale online buy generic augmentin over the counter

  Cevapla
 12. Avatar

  purchase valacyclovir for sale – nemasole cost acyclovir 400mg us

  Cevapla
 13. Avatar

  ivermectin 6mg for sale – order aczone sale buy generic tetracycline over the counter

  Cevapla
 14. Avatar

  buy metronidazole 400mg pill – cleocin 300mg for sale buy zithromax 250mg generic

  Cevapla
 15. Avatar

  order cost amoxil purchase amoxicillin for sale

  Cevapla
 16. Avatar

  order lasix generic – buy minipress 1mg for sale order capoten sale

  Cevapla
 17. Avatar

  metformin 500mg price – buy cefadroxil generic lincocin 500 mg canada

  Cevapla
 18. Avatar

  purchase clozapine generic – famotidine tablet famotidine without prescription

  Cevapla
 19. Avatar

  where to buy quetiapine without a prescription – quetiapine 100mg ca eskalith us

  Cevapla
 20. Avatar

  hydroxyzine 10mg tablet – amitriptyline 25mg cost buy endep tablets

  Cevapla
 21. Avatar

  purchase amoxiclav for sale – ampicillin over the counter baycip for sale

  Cevapla
 22. Avatar

  buy cleocin 150mg – suprax 100mg over the counter chloramphenicol cheap

  Cevapla
 23. Avatar

  cheap zithromax 500mg – sumycin 250mg us ciprofloxacin 500 mg over the counter

  Cevapla
 24. Avatar

  stromectol 6 mg – cefaclor 500mg cheap buy generic cefaclor for sale

  Cevapla
 25. Avatar

  purchase ventolin inhalator sale – buy fluticasone for sale buy generic theo-24 Cr online

  Cevapla