EBSO Başkanı Yorgancılar’dan büyüme yorumu

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar büyümenin sevindirici olduğunu ve büyümede sürekliliğin önemli olduğunu söyledi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Yorgancılar'dan 30 Ağustos açıklaması
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 2023 yılının ikinci çeyreğinde Türkiye ekonomisindeki büyüme hakkında yorumlarda bulundu.

Yorgancılar, ekonomide son 4 çeyrekteki büyümenin sevindirici olduğunu, ancak bu büyümenin ondan önceki 4 çeyrekteki büyümenin oldukça altında kaldığını belirtti. Yorgancılar, yılın ikinci çeyreğinde seçim gündeminin yoğunluğuna, seçimin yanı sıra Türkiye ekonomisinin yöneticilerinin seçimden sonraki politikalarının yoğunluğuna, özel tüketimin öne çekilmesine ve kamunun tüketim harcamalarında gaza basmasına dikkat çekti; “Dolayısıyla yılın ikinci çeyreği olağandan farklı koşulların hüküm sürdüğü, beklentilerin realize edildiği bir dönem olmuştur. Kuşkusuz dünya ekonomisinde, özellikle de ihracatımızda ilk sıralarda yer alan ülkelerdeki yavaşlama da büyüme üzerinde etkili olmuştur. Bu koşullarda Türkiye ekonomisi önceki üç çeyreğe yakın olarak yüzde 3,8 oranında büyümüştür. Ekonominin son dört çeyrektir ortalama yüzde 3,8 dolaylarında istikrarlı büyümesi sevindirici olmakla birlikte, bu büyüme önceki dört çeyrekteki yüzde 8,2’lik büyümenin oldukça gerisinde kalmıştır. Büyümede süreklilik son derece önemlidir. Ancak büyümenin yüksek enflasyon ve yüksek cari açık ile gerçekleşmesi, gelecek dönemler için büyüme beklentileri açısından risk oluşturmaktadır. Tüketimin domine ettiği büyümenin sonuna gelindiğinin sinyalleri de belirginleşmektedir” dedi.

Öte yandan yılın ikinci çeyreğindeki büyüme detaylarına göre, büyümenin %6,4’ünün hizmetlerden, %6,2’sinin inşaat sektöründen, %15,6’sının özel tüketimden ve %5,3’ünün kamu tüketiminden, %5,1’inin ise yatırımlardan kaynaklandığı görülmekte. Konu hakkında yaptığı yorumda Yorgancılar, “Kamu tüketimini seçimlerin, özel tüketimi fiyat artış beklentilerinin, yatırımları ise kurlardaki artıştan korunmak amacının öne çektiği anlaşılmaktadır. Türkiye’nin aşırı tüketim ile büyümesi ve buna bağlı olarak mal ve hizmet ithalatının yüzde 20,3 artarken ihracatın yüzde 9 gerilemesi, dış kaynak ihtiyacını ve dolayısıyla da kurlar üzerindeki baskıyı artırıcı bir etki yaratmıştır” ifadelerini kullandı.

Haber merkezi

EBSO Başkanı Yorgancılar’dan büyüme yorumu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

 1. Avatar

  [center][size=4][b] Join the Crypto Revolution with AnubisSwap.xyz! [/b][/size][/center]

  Are you ready for a trading experience like never before? AnubisSwap.xyz is here to take your crypto journey to the next level! We’re thrilled to introduce the FIRST exchange with [b]Virtual Reality (VR)[/b] and [b]Augmented Reality (AR)[/b] features, adding a whole new dimension to crypto trading.

  [b] Immerse Yourself in VR:[/b] Imagine trading in a virtual world, where every movement is synced with your crypto actions. Witness your portfolio growth like never before, surrounded by an engaging VR environment that makes trading an adventure.

  [b] Unleash the Power of AR:[/b] Augmented Reality overlays provide real-time insights and data right in front of your eyes. Visualize market trends, track assets, and make informed decisions with the power of AR technology.

  Join our [url=https://t.me/CryptoBrotherWorld]Telegram community[/url] to stay updated and be part of the innovation that’s changing the game. And don’t miss the opportunity to be part of our upcoming [b]Presale on PinkSale[/b] – your chance to own a piece of the future!

  Are you ready to embrace the future of crypto trading? Join us now and let’s create history together!

  [b] #AnubisSwap #CryptoTrading #VR #AR #Innovation[/b]

  Cevapla