Dışişleri Bakanı Hakan Fidan kimdir?

Yeni Yeni Dışişleri Bakanı kimdir? Hakan Fidan nereli?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hakan Fidan, Türk istihbaratçı ve siyasetçidir. 1968 yılında Ankara Hamamönü’nde doğmuştur. Kara Kuvvetler Muhabere Okulu ve Kara Kuvvetler Dil Okulu’ndan mezun olduktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nde akademik çalışmalarını tamamlamıştır.

Fidan, evin NATO Görevi sırasında Maryland Üniversitesi’nden Siyaset ve Yönetim Bilimi alanında lisans derecesine sahiptir. Daha sonra Bilkent Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans ve doktora dereceleri elde edildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki hizmetten sonra Hacettepe ve Bilkent Üniversiteleri’nde uluslararası açıklamalar verildi.

Hakan Fidan, devlet görevlerinde dış politika ve güvenlik çevresindeki önemli görevleri üstlenmiştir. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Başbakanlık dış politika ve güvenlik sorunlarının sorumlusu Müsteşar Yardımcılığı, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği, Başbakan Özel Temsilciliği, MİT Müsteşar Yardımcılığı ve MİT Başkanlığı gibi görevlerde bulundu. 2010 yılında bu yana MİT Başkanı olarak görev yapıyor.

Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan kimdir?

Yorumlar kapalı.