ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erken çocukluk yılları (okul öncesi eğitim) çocuğun gelişiminin en hızlı olduğu dönemdir. Kadının çalışma hayatına atılması ve okul öncesi eğitimin öneminin giderek daha da anlaşılması nedeniyle okul öncesi eğitim kurumlarına olan talep  yoğunlaşmış, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümümüze  olan ilgi de buna paralel olarak artmıştır  ve okul öncesi eğitim  kurumlarında görev alacak nitelikli ve iyi yetişmiş eleman ihtiyacı da gün geçtikçe önem kazanmıştır.

Ödemiş Ovakent Çok Programlı Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanı okulumuzda 2014-2015 eğitim öğretim yılında öğrencilerin  istekleri doğrultusunda açılmış  olup  alanımızda   eğitim öğretim devam etmektedir.Alanda 1 Çocuk Gelişimi ve Eğitimi öğretmeni bulunmaktadır. Alan programının eğitim süresi, okulumuzda toplam 4  yıldır ; son sınıfta  bir yıl staj programı uygulaması yapılmaktadır.Öğrencilerimizin  bu eğitim süresince sigortaları yapılmakta ve 12. Sınıfa geldiklerinde asgari ücretin %30’u kadar maaş  almaktadır.Şu anda sadece Ovakent’te bulunan  ana sınıflarına değil çevre mahallelerdeki anasınıflarına da bölüm öğrencilerimizi işletmelerde beceri eğitimine göndermekteyiz. Bu doğrultuda öğrencilerin 4 yıl boyunca almış oldukları mesleki bilgileri kullanarak uygulama imkanına sahip olmaları, bu yolla aldıkları teorik bilgileri pekiştirmelerini sağlamış oluyoruz ve olmaya devam edeceğiz.
Programdan mezun olanlara “Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi”  ünvanı verilmektedir.Çocukların olduğu her yerde çalışabilmekte olup, bilinçli bir birey olarak çocuk yetiştirme konusunda bilgi sahibi olmaktadırlar. Mezun öğrencilerimiz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kurumlarda, Sağlık Bakanlığı’na bağlı toplum sağlığı merkezleri, hastaneler, hastane okulları, çocuk izlem merkezleri gibi resmi ve özel kurumlarda, Adalet Bakanlığı’na bağlı kurumlarda, Milli Eğitim Bakanlığı; Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nde, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde, Halk Eğitim Merkezlerinde, Talim Terbiye Genel Kurulu’nda, anaokullarında, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, radyo ve televizyondaki çocuk ve gençlik programlarının ve eğitim programlarının hazırlanması ve yürütülmesinde, çocuk tiyatrolarında ve çocuk filmlerinde, çocuklara yönelik kitap, dergi, gazete gibi yayınların hazırlanmasında, eğitsel oyuncak üretiminde, UNICEF, ILO ve gönüllü kuruluşlarda, Sivil Toplum Örgütlerinde uzman, danışman, kurucu, idareci, denetimci olarak görev yapabilmektedirler.

 

Çağla ULA TEKİN

Çocuk Gel.ve Eğit. Öğrt.

Ödemiş Ovakent Çok Programlı Anadolu Lisesi

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

Yorumlar kapalı.