CHP Kadın Kollarından basın açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Ödemiş Kadın Kolları 5 Aralık Kadın Hakları Günü’nde basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasında , aile ve sosyal hizmetlerden sorumlu, genel başkan yardımcısı ve kadın kolları  genel başkanı Aylin Nazlıaka’nın mesajı okundu. Nazlıaka’nın mesajında şu ifadelere yer verildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 23 Nisan 1920’de TBMM açıldı. O dönemde parlamentoda sadece erkek milletvekilleri vardı. Oysa Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı için verilen milli mücadelede kadınlar ve erkekler yan yana, omuz omuzaydı. Takvimler 5 Aralık 1934’ü gösterdiğinde ise biz kadınlar TBMM’ne seçme ve seçilme hakkını kazandık. Dönemin Başbakanı İsmet İnönü’nün ifadesiyle kadının kurtuluş devrimi gerçekleşti. Bugün bu kurtuluş devriminin 89. Yıl dönümü kutlu olsun. Biz, çok gelişmiş ülkelerin önünde eşit yurttaşlığı elde etmenin haklı gururunu yaşayan kadınlar, 1935’de gerçekleşen seçimlerde aday olduk, oy kullandık. Akın akın sandıklara koştuk. Büyük şehirlerde kadın ve erkeklerin oy kullanma oranı çok yakındı. 17 kadın millet vekili meclise girdi. Bir yıl sonraki ara seçimde kadın milletvekili sayısı 18’e çıktı. O dönem meclisteki kadın milletvekili oranımız %4.6 oldu. Parlamentoda kadın temsilinde dünyada 2. sıraya yerleştik. Bu gurur tablosunun üzerinden 89 yıl geçmesine rağmen kadınlar hala siyasette bir çok eşitsizlikle karşı karşıya. Parlamentolar arası 2023 verilerine göre dünyada parlamentoda kadın temsilinde en alt sıralara geriledik. Ekonomi kalkınma ve işbirliği örgütünün haziran 2023 raporuna göre Türkiye’de kadınların siyasete katılımı ortalamanın gerisinde kaldı. Yine aynı rapora göre bakanlar kurulunda kadın temsili konusunda 42 ülke arasında 38. Sırada yer alıyoruz. 1934 yılından bu yana 24 genel seçim gerçekleşti. Toplam 11.985 milletvekili mecliste görev yaptı. Bu vekillerin sadece 717’si kadın.

CHP kadın kolları olarak  son 3 yılda partimize 165.000 yeni kadın üye kazandırdık. %30’un altında olan kadın üye oranını %37’ye çıkardır. Kadınların siyasette daha aktif olabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki seçimlerde kadın temsilini en az ikiye katlamaya kararlıyız.

Biz kadınlar için eşitlik mücadelesi bir hak mücadelesidir. Eşit bir dünya kurmaya kararlıyız. Laik, demokratik ve özgür yarınlar biz kadınların ellerinde yükselecek.

 

Haber Merkezi

CHP Kadın Kollarından basın açıklaması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. Avatar
  30 Ocak 2024, 10:47

  Si te preguntas cómo saber si tu esposo te engaña en WhatsApp, quizás pueda ayudarte. Cuando le preguntas a tu pareja si puede revisar su teléfono, la respuesta habitual es no.

  Cevapla
 2. Avatar
  11 Şubat 2024, 17:27

  Es posible que otras personas recuperen algunos archivos de fotografías privadas que elimine en su teléfono, incluso si se eliminan permanentemente.

  Cevapla