Çayeli Kuru Fasulyesi’ne Coğrafi İşaret Tescili

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescili alan Çayeli Kuru Fasulyesi gurme damaklar için zengin bir lezzet oluşturuyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

4 Nisan 2017 tarihinde Çayeli kuru usulü fasulye yemeğinin tescili için Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan başvuru sonucu Çayeli Fasulyesi geçici işaret tescili aldı. Rizelilerin yanı sıra yerli ve yabancı göçmenlerin de gözde lezzetleri arasında yer alan Çayeli Fasulyesi köklü geçmişe sahip.1958 yılında babası Fatih Hüsrev tarafından kurulan fasulye fabrikasını işletmeyi sürdüren Selehaddin Hüsrev, kuru fasulyenin tadını ve lezzetini babasından miras aldıklarını belirtiyor.

Selehaddin Hüsrev, fasulye yapımının inceliklerine dair şunları aktarıyor: Erzurum İspir’den Hınıs şeker fasulyesini alıyoruz. Bazen Gümüşhane’den alıyoruz. Bir kez gelen devamlı gelmeye devam ediyor. 65 senedir aynı bakır tencere de kuru fasulye yapıyoruz. Bizde en başta temizlik ondan sonra kalite gelir. Akşamdan fasulyeyi suya koyuyoruz. 10 saat su da kalıyor sabah suyu döküp tekrar temiz su koyup kaynatıyoruz. Onun üzerinde bir köpük oluyor o köpüğü alıyoruz. O köpük fasulyenin gazıdır. Ondan sonra ise bir tencerede tereyağımızı eritiyoruz. Daha önceden pişirmiş olduğumuz etleri içine atıyoruz. Ardından salçamızı atıyoruz oda ona renk de veriyor. Sonrasında suyumuzu da ekleyip kaynatıyoruz. En sonda da sosumuzu köpüğünü almış olduğumuz fasulyemize ekliyoruz. Kaynatıp tuzunu ekleyip daha önceden yakmış olduğumuz fırına atıyoruz. Fırında yarım saat pişirip kapatıyoruz. Babam 1958 yılında el arabasında başladı. El arabasına mangal koyarak başladı. İlk başladığında el arabasında köfte ekmek yapıyordu. Köfte ekmekle bu işe başladı. Daha sonra baraka gibi bir dükkan kiraladı orada devam etti. Buraya gelmeyen yok. Rahmetli Turgut Özal’dan Rahmetli Mesut Yılmaz’a, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve bütün devlet adamları, siyasiler, sanatçılarımız çok kişi geldi.

Çayeli Kuru Fasulyesi’nin ünü yalnızca lezzet gezginleri arasında sınırlı kalmıyor. Turgut Özal ve Mesut Yılmaz gibi siyasi liderler ve ünlü isimlerin de fasulyeyi yemek için işletmeyi ziyaret eden konuklar arasında yer aldığı dikkat çekiyor.

Haber Merkezi

Çayeli Kuru Fasulyesi’ne Coğrafi İşaret Tescili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir