ÇANAKKALE’DE BİR TARİH, BİNLERCE ASLAN YATAR

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çanakkale Savaşları I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu  ile İtilaf Devletleri arasında gerçekleşen  deniz ve kara savaşlarına verilen isimdir. İstanbul ve Boğazları ele geçirmek isteyen İtilaf devletleri ile Türk askerinin vatan savunması için gösterdiği mucizelerin adıdır Çanakkale. Cihan tarihinin en azametli harplerinden biri olan Çanakkale Savaşları İngiltere, Fransa ve İtalya gibi büyük devletlerin umduklarını bulamadıkları yerdir Çanakkale.. Binlerce Türk evladının kanını döktüğü yer Çanakkale…

Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen ve gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip İstanbul’u almak isteyen düşman kuvvetlerine karşı kahraman ordumuz, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı Çanakkale Boğazı’nda aylar boyunca devam eden bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır. 300.000 askerimizin şehit olduğu bu savaşlarda, düşman donanmaları çok ağır kayıplar vererek geri çekilmişlerdir. Çanakkale Savaşlarının denizle ilgili kısmı, 18 Mart 1915 tarihinde, düşman gemilerinin geri çekilmeleriyle Türk topçusu karşısında ağır kayıplar vermesiyle sonuçlanmıştır.

Çanakkale Boğazı’nı gemilerle geçemeyeceklerini anlayan düşman kuvvetleri, bu kez topraklarımıza karadan girmeyi denemişler böylece İngiltere, Fransa, Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer bazı sömürge ülkelere ait  ‘’Anzak’’  adı verilen askeri güçler, 25 Nisan 1915’te  karadan çıkarma yapmaya başlamışlardır. Böylesi bir günde cephanesi biten askerlerine karşı 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Atatürk -Süngü tak- emrini vererek yıllarca Türk milletinin hafızasından silinmeyecek olan “Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir.” sözlerini söylemiştir. Böylece o güne kadar tarihin yaşanmış en büyük siper savaşı başlamış ve uzun süren mücadeleler sonrasında ise bu gün Anadolu topraklarında bağımsız olarak yaşamamızı sağlayacak olan büyük bir zafer kazanılmış parlak umutlarla karaya ayak basan birleşik düşman ordusu 1916 kışında bozguna uğrayarak çekip gitmek zorunda bırakılmıştır.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi, her yıl 18 Mart günü tüm Türkiye’de kutlanılan, yad edilen  millî bir gündür. Başta “Anafartalar Kahramanı”  ve ülkemizin kurucusu olan  Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere,  18 Mart Kahramanı  Albay Cevat Çobanlı’yı,  taşıdığı 275 kiloluk mermiyle adını tarihe yazdıran Seyit Onbaşı’yı,  Nusret Mayın Gemisi Komutanı Deniz Yüzbaşı Hakkı Bey’i ve yüzlerce vatan için savaşmış bu uğurda can vermiş olan şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

 

                                        LEVENT ÇETİNER

                                         11/C

Prof. Dr Muzaffer Kula Lisesi

ÇANAKKALE’DE BİR TARİH, BİNLERCE ASLAN YATAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir