Büyükşehir Meclisi’nde katı atık tesisi tartışması

Büyükşehir Meclisi’nde katı atık tesisi tartışması
Bu haber 19 Temmuz 2021 - 11:23 'de eklendi

Büyükşehir Meclisi’nde katı atık tesisi tartışması

Geçtiğimiz haftalarda açılışı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılan Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin temmuz ayı olağan üçüncü meclis oturumunda tartışmaya neden oldu.

AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılılçdaroğlu’nun açılışını yaptığı Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi’nin çalışmadığını öne sürdü. Hızal’ın konuya ilişkin hazırladığı video, mecliste bulunan LED ekranda gösterildi. Hızal, Tire’de vahşi depolama görüntülerinin olduğu videoyu göstererek Ödemiş’teki tesis çalışmadığı için Ödemiş’in çöpünün Tire’deki vahşi depolama alanına gittiğini iddia etti.

Videolu cevap verdi

İddianın ardından açıklamalarda bulunan Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “Ödemiş’teki tesis çalışıyor. Bu görüntüler Ödemiş değil, Tire görüntüleri. Eğri oturacağız, doğru konuşacağız. Ödemiş tesisine 450 milyon TL yatırım yapıldı. Neden? Tire’deki o tesisteki gibi düzensiz depolamanın yapılmaması için Ödemiş’te tesis yapıldı. Kiraz’ın, Beydağ’ın, Ödemiş’in, Bayındır’ın ve Tire’nin çöpü o tesise gidiyor. Geçen defa da söyledim, gidelim görelim. İki yılda yapılanları görmezseniz bu vicdansızlıktır.

Vahşi depolama 30 yıldır yapılıyor, bugüne kadar kimsenin sesi çıkmamış. Şimdi İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tire’nin çöpünü alıp Ödemiş’e götürüp ayrıştırarak çöpü katma değer haline getirince yanlış iş mi yapmış oluyor? Bir video da ben koyacağım, nasıl çalışıyor görelim” diye konuştu.

Özuslu’nun konuşmasının ardından Ödemiş’teki tesisin çalışır durumda olduğunu gösteren video, LED ekranda gösterildi. Bunun üzerin Hızal, “Tamam çalışıyor, anladık” ifadelerini kullandı.

Özcan Çetin