BU DÜNYA HEPİMİZİN

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sahiden çevrenize baktığınızda ne görüyorsunuz? Sağa sola atılan boş paket atıkları mı yoksa yüzyıllardır denizin dibinde bekleyen cam şişeleri mi? Yoksa her yerimizi saran plastik atıkları mı? Ben cevap vereyim hiçbirini görmek istemiyoruz. Maalesef ki insanlık bu konuda çok bilinçsiz. Bizim gibi doğayı kirletmeyen insanlar da var ama sayımız oldukça az.

Günümüzde çevre kirliliğinin artmasının nedenlerinin başında “hızlı nüfus artışı” gelmektedir. Bunlara ek olarak plansız kentleşme, doğal kaynakların ölçüsüz kullanılması, çok sayıda santral yapılması çevre kirliliğinin artma sebeplerindendir. 1960’lı yıllardan sonra dünyamızda başlayan sanayileşme faaliyetleri de bu kirliliği desteklemiştir. Yaşanan gelişmeler ile insanların bilinçsiz ve bencilce davranmaları sadece bizim ülkemizi değil tüm dünyayı ilgilendirmektedir. 1986’da Ukrayna’da yaşanan Çernobil faciası çevredeki çok sayıda ülkeye doğrudan, diğer ülkelere de dolaylı yollardan zararlar vermiştir. Aynı şekilde Çin’in sanayide ve elektrik üretiminde kömürü çok fazla miktarda kullanmasının sonuçlarını tüm dünya ödemektedir. Sadece dünyamızda değil uzayda bile kirlilik var. Bir düşünün gelecekte başımıza uzaydan roket parçaları düştüğünü.

Sırf bazı insanların kalması için güzelim ağaçlar kesiliyor, yakılıyor; oralara evler, oteller yapılıyor. İnsanlar sorumsuzlaştıkça dünya betonlaşıyor. Oysaki herkes bir geleceğinin olmasını istiyor. Gelecek nesillere güzel bir hayat, güzel bir çevre bırakabiliriz. Yeter ki bu dünyanın hepimizin olduğunu unutmayalım.

 

Müge Müşerref KARAMAN / 7A

 

Bıçakçı Bedriye Baykaş Ortaokulu

 

BU DÜNYA HEPİMİZİN

Yorumlar kapalı.