Bergama’nın Geleneksel Hayvan Salımı Festivali Başladı

Bergama'da her yıl bahar aylarında yapılan, hayvancılığa olan merakı ve üretimi arttırmak amacı taşıyan geleneksel hayvan salımı, Tunç Soyer'in katılımıyla başladı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İz Gazete’nin haberine göre bu yıl, etkinliği Köy Koop-İş İzmir ve SS Kozak Çamavlu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi düzenliyor.

Etkinlikte üreticilere ve hayvancılara Tunç Soyer ile beraber, Köy Koop-İş İzmir yönetim kurulu başkanı Neptün Soyer, Çamavlu Kooperatifi Başkanı Mustafa Kocabaş ve yöredeki köylerin muhtarları eşlik etti. Hayvanlar yaklaşık 6 ay sonra sonbahar mevsiminde yayladan tekrar toplanacak.

Tunç Soyer, etkinlik sırasında yaptığı konuşmada “Yine meraya hayvan salımı için Çamavlu’dayız. Her sene geleneksel olarak adeta tören gibi yaşanıyor. Bütün yaz boyunca köylerdeki üreticilerimiz de hayvanlarını meraya yayıyor. Bütün yazı merada geçiriyor hayvanlar. Bu cennet parçası merada olağanüstü bir şenlik yaşanıyor. Hayvanlar özgürce bu güzelim topraklarda besleniyor. Onların sütleri, etleri bambaşka lezzette ve sağlıkta oluyor. Küçükbaş hayvancılığı desteklemek için olanca gücümüzle çalışıyoruz. Ama bunu en güzel yaptığımız yerlerden biri Çamavlu ve meraya hayvan salımı töreni. Her sene büyük bir heyecanla gerçekleştiriyoruz. Mera girdi maliyetlerinin bu kadar yüksek olduğu bir dönemde en doğru hayvancılık. Üreticilerimizin bütün zorluklara rağmen üretim sürecini devam ettirmelerinden de çok memnunuz. Büyükşehir Belediyesi olarak da her daim destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Hayvan salma şenliklerinin organik üretime oldukça katkısı olduğu da biliniyor. Şenlik sayesinde 2022 yılında, üretimin doğal yöntemlerle yapılmasının ve bu yöntemin teşvik edilmesinin sonucunda 700 çoban ve kooperatiflerin çabalarıyla 19 milyon TL küçükbaş sütü alındı. Sonucu gören pek çok yeni ilçe hayvan salım şenliklerine katılma kararı aldı. Şu anda üreticilerden keçi sütü 17 liraya, koyun sütü ise 21 liraya alınıyor. Mera İzmir ile Çamavlu’da sadece mayıs ayı içerisinde 55.000 litre süt alımı yapıldı. Üreticiye bir ay içinde toplamda 1 milyon 250 bin TL destek sağlandı. Bu yıl süt alım sürecinden itibaren toplamda 565 bin litre süt alımı yapılarak üreticiye toplamda 7 milyon 250 bin TL destek sağlandı. Yıl içinde 587 bin litre süt alımı ve üreticiye 50 milyon TL’lik destek sağlanması hedefleniyor.

Bergama’nın Geleneksel Hayvan Salımı Festivali Başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir