Belediye memur zihniyetiyle yönetilemez

Sunuculuğunu Aris Medya A.Ş. yönetim kurulu başkanı İsmail Atahan Keçeci’nin sunduğu Tv9 İzmir’de yayınlanan Seçime Doğru programının konuğu Belediye Meclis Üyesi Murat Öncel oldu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ak Parti Ödemiş Belediye Başkan Aday Adayı Murat Öncel samimi açıklamalarda bulundu. Eğitim hayatı,  bugüne kadar ki çalışmaları ve yapmak istediği projeleri ile ilgili konuşan Öncel neden aday adayı olduğunu da TV9 İzmir mikrofonlarına açıkladı.

Murat Öncel Kimdir?

1967 Ödemiş doğumluyum. Babamı eski öğretmenler tanır. Cumhuriyet okulu müdürüydü. İsmet Öncel, annem ev hanımı. İlkokulu Cumhuriyet ve Atatürk okulunda okudum. Ortaokulu, Ödemiş Ortaokulunda okudum, Endüstri Meslek Lisesi elektrik bölümünden mezunuyum. Daha sonra Üniversiteye gittim, üniversiteyi ailevi sebeplerden dolayı bırakmak zorunda kaldım. Daha sonra iş hayatına atıldım. Ödemiş’te ilk kurulan şirketlerden biriyim. 93 senesinde Öncel İnşaat Elektrik adında. Genç yaşlarımda şu anda gençlerin de yapmasını istediğim gibi çok spor yaptım. Ödemiş’te Ege Bölgesi derecelerim var güreşte birinciliğim var 3000 metrede yine Ödemişspor’u  temsilen Ege Bölge ikinciliğim var. Üniversite hayatımda basketbol takım kaptanıydım. Zaman zaman yaşımı söylediğim de şaşırıyorlar ben 57 yaşındayım hala sporla uğraşıyorum gençlere de tavsiye ederim. Ödemişspor yöneticiliği yaptım 2 dönem Başkan yardımcılığı yaptım. İlk siyasi yaşantıma Doğru Yol partisinde başladım. Teşkilat başkanlığı yaptım. Siyaset sevilmeden yapılmaz. 5 yıldır da Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olarak AK Parti’de görev yapmaktayım. Hem Ödemiş Belediyesinde hem AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye meclisinde görev yapmaktayım.

Neden Belediye Başkanlığı Aday Adayı oldunuz?

Belediye meclis üyesi olmak için bir istek de oldu bununla beraber aday oldum, sağ olsun büyüklerimiz teveccühü gösterdi. Bu 5 yılda Belediyenin röntgenini çektiğimi düşünüyorum ve bu isteğin doğmasının en büyük sebebi yapılabilecek olanları, yapılmayınca ben kahroldum. Yani bir memur zihniyetiyle, benim eşim öğretmen, babam öğretmen. Kimse yanlış anlamasın Ödemiş Belediyesi bugün 900 milyon bütçesiyle bir holding. Bugün Ödemiş’te isim vermek istemiyorum. Bir çok büyük sanayi şirketinde en çok 250-350 kişi çalışır. Ödemiş Belediyesinde 1000’i aşkın çalışan var Bu kadar çalışanı ve bütçesi olan Ödemiş Belediyesini memur zihniyetiyle yönetmemek lazım.  Bu bana heyecan veriyor. Böyle bir holdingin başında neler yapılabileceğini bilip, yapılmadığını görünce bu bana bir heyecan verdi. Onun için ben bu işe talibim. Bir ticari kafayla yönetilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Güçlü bir belediye halkına çok daha iyi hizmet verir. İşçilerin maaşını ödemek mal satmayla olmaz, bir mal satıldığında daha iyisi alınmalı ki ekonomin güçlensin.

Kazanırsanız Ödemiş Belediyesinin borcuyla projelerinizi gerçekleştirebilir misiniz?

Şuan ki belediyeyi bu borçla ancak bizim tecrübemizde iş hayatı yaşamış, iş hayatının kötülüklerini yaşamış biri kurtarabilir diye düşünüyorum. Daha aday adayıyız, şuan da projelerimizi açıklamak istemiyorum. Aday olduktan sonra projelerden bahsetmeyi doğru buluyorum.

Bu borç kimilerine göre çok olabilir. Benim bakış açıma göre büyük değil. Çok küçük nüanslarla toparlanabileceğini düşünüyorum. Toparlayabileceğime inanıyorum. 230 Milyon borç!

Mecliste borç listesi önümüze geliyor. 130 Milyon gözüküyor ancak bunun içinde şirketlere olan borçlar yok. Bunu öğrenmek için soru önergesi vermemiz gerekiyor. Buna birkaç kere itiraz ettik, Ödemiş Belediyesinin gerçek borcu bu değil diye, normali neyse bunu yazın.

Ödemiş Belediyesi sırtındaki yükü ama iyi bir işletme ile kara geçirerek, ama devrederek atması lazım. Bugün gördüğümüz bazı işletmeler var zarar etmesi mümkün değil zarar ediyor. Yani sadece ordan ayda 5 milyon gibi bir karla 60 ay görev yaptığı sürede 300 Milyon yapıyor Belediyenin borcu bitti. Ama bunları yapabilecek cesarette, enerjide insan lazım.

Büyükşehir Ödemiş’e istediğini veriyor mu? Siz Başkan olduğunuzda Büyükşehir’den istediğinizi alabilecek misiniz?

Ben particilik yapmam. AK Parti’deki bazı arkadaşlarımdan, CHP’deki meclis üyesi arkadaşlarımla daha samimiyim. İYİ Parti’nin içinde çok sevdiğim saygı duyduğum insanlar var. Burada partizanlık gütmeyeceksiniz. Örnek vereyim. Ayakkabıcılar sitesinde 2020 yıllarının sonlarındaydı, ayakkabıcılar odası başkanı bana geldi dedi ki;” İzmir Büyükşehir 60bin ayakkabı alıyor  bunu niye Ödemiş’ten almıyor böyle bir kooperatif kurduk”. Duyduğumda mecliste bir konuşma yaptım sayın başkan Tunç Soyer, hemen kooperatif başkanını bana getir dedi, götürdüm o hafta hiç soğutmadan, sayın Soyer ayakkabıcılar sitesini ziyaret etti ve herkese Murat Öncel sebep olmuştur dedi teşekkür etti bize uyarıda bulundu diye. 15 Milyon gibi bir gelir oluştu. Tunç Soyer CHP’li  siyasi olarak kendisini hiç tutmam ama o benim seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanım. Nasıl Cumhurbaşkanımızı karşılamayan diğer partili arkadaşlara kızıyorsam, Tunç Soyer’i karşıladığım için bile eleştirildim.  İZSU acil koduyla projesini sundu hemen onayladık yürürlülüğe girdi. Mecliste eleştirdim, hem eleştiririm hem de istediğimi alırım.

Geçen seçimde Eriş hem Büyükşehir hem Belediye koordineli olmalı kazanmalı dedi. Kazandı da ne oldu, ne getirdi Ödemiş’e. Bir tane arıtma yaptıramadı. Gölcük altyapısı bittiği halde kabul etmiyorlar. Kaymakçı arıtma, 2.5 sene önce yazı istediler, yazıyı getirdim verdim buyurun, niye yapmadınız? Bugün Kiraz’da arıtma yapılıyor AK Partili, Bayındır’da süt fabrikası açıldı AK Partili, bu bölgenin başkenti Ödemiş, bu büyüklüğümüzün farkına varmamız lazım. Tire’de yağmur suyu drenaj hatlarının yarısı bitti. Burada yağmur yağdığında ayaklarımız titriyor acaba Hastane caddesinde ne olacak, yeni hastane de ne olacak. 2020 yılında İZSU’ya soru önergesi verdim Ödemiş Belediyesinden ne kadar para alıyorsunuz ne kadar yatırım yapıyorsunuz. Bana öyle bir cevap verdiler ki kime göstersem anlamadı. Alınan para belli, yatırım yazamadılar, verdikleri cevabı anlayamadık.

Yani tuttuğunu koparan bir adam lazım. O da benim diye düşünüyorum.

Kazanırsanız Ödemiş Belediyesi çiftçiye, hayvancıya, sanayiciye yatırım yapacak mı?

2021 Yılında, bir üniversite araştırması var, Küçük Menderes ovasının en büyük sorunu 8-10 yıl içinde bir damla su kalmayacak. Yıllık 750 milyon metreküp su kullanıyoruz. Doğa bize bunun 250 milyonunu geri veriyor yani 500 milyon metreküp açık veriyoruz. Başkan olduğumda ilk bir sene Ödemiş benden rutin işler dışında bir şey beklemesin. Önce belediyenin ekonomisini, gelir gider dengesini oturtturacağız.

Organize sanayinin su sorununu çözmemiz lazım. Hangi sanayiciye söylesek su sorunundan, alt yapıdan bahsediyor. Bunu ama devlet  ama belediye gücüyle çözeceğiz.

Çok  acil yeraltı su seviyesinin yükselmesi lazım. Ödemiş artık çoraklaşıyor, bu konuda gerçekten içim yanıyor. 3800 kayıtlı hayvan damı var o kadar büyükbaş hayvan var yıllar sonra bu hayvanlara bile su içiremeyeceğiz. Hayvan damlarının organize hayvancılık yapılacak birkaç hazine yeri var oraya taşınması gerektiğini düşünüyorum. Ovanın içinde toplu bir yerde olursa daha iyi olur.

Organize sanayi ters bir yerde mi, bu çevre yolları neden bitmiyor?

Bu yolun bitmemesi bizim ayıbımız. Bunu mecliste de söyledim. Bunun bazı sebepleri var bir müteahhit battı, mahkemeleri sürdü. Bazı hakimler yanlış kararlar alıyor. Adam benim yerim 300 değil de 500 ediyor diyor, yürütmeyi durdurma kararı geliyor. Mali olarak mahkemenin devam etmesi gerekir, yürütmeyi durdurma veriyor. Sadece Kaymaçı’da 4 tane itirazdan dolayı durdu. Eski Kaymakçı belediye başkanı bizzat kendisi vatandaştan rica ederek şikayetlerini geri çektirdiği ve yolun açılmasını sağladı.

İlkkurşun’da iki senedir uğraşıyor. Kim gittiyse mahkemesini geri çekmiyor, yürütme durdurma verildi. Güney çevre yolunda da aynı şey var, 4 tane mahkeme var. Ben belediye başkanı olarak giderim derim ki tamam bu para. Kaymakçı’da olduğu gibi gidip de dertlenen birisi yok. Sadece bunların yapılmasının nedeni bu değil, sadece bir tanesi.

Adaylığa geçtikten sonra bu konu hakkında baskı yapacağım bu bizim ayıbımız.

Haber Merkezi

Belediye memur zihniyetiyle yönetilemez

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. Avatar
  30 Ocak 2024, 09:41

  Quando suspeitamos que nossa esposa ou marido traiu o casamento, mas não há evidências diretas, ou queremos nos preocupar com a segurança de nossos filhos, monitorar seus telefones celulares também é uma boa solução, geralmente permitindo que você obtenha informações mais importantes.

  Cevapla
 2. Avatar
  11 Şubat 2024, 16:22

  Localize por meio do software de sistema “Find My Mobile” que acompanha o telefone ou por meio de software de localização de número de celular de terceiros.

  Cevapla