Belediye Kültür Merkezi’nde özel kutlama programı

Belediye Kültür Merkezi’nde özel kutlama programı
Bu haber 25 Kasım 2021 - 11:04 'de eklendi

Belediye Kültür Merkezi’nde özel kutlama programı

24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında Prof. Dr. Muzaffer Kula Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin hazırladığı etkinlik, Ödemiş Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Programın sunuculuğunu Prof. Dr. Muzaffer Kula Lisesi Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Hatice Efe yaparken ilk olarak bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ardından öğretmenlik mesleğine ilk adımını atan Üç Eylül YİBO İngilizce Öğretmeni Gamze Kuşdemir, günün anlamını belirten konuşmayı gerçekleştirdi.

Kuşdemir, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na, Atatürk inkılap ve ilkelerine, anayasada ifadesini bulan Türk milliyetçiliğine sadakatle bağlı kalacağıma, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını tarafsız ve eşitlik ilkelerine bağlı kalarak uygulayacağıma, Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyip, koruyup bunları geliştirmek için çalışacağıma, insan haklarına ve anayasanın temel ilkelerine dayanan milli, demokratik, laik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarımı bilerek bunları davranış halinde göstereceğime namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.

Bugün bu kutlu günde benim gibi mesleğinin henüz ilk yıllarında heyecanları yüzlerinden okunan bir grup genç meslektaşım adına bir konuşma yapmak üzere huzurlarınızda bulunuyorum. Böyle güzide bir topluluğun karşısına çıkmanın beni heyecanlandırdığını da paylaşmak isterim. Baş döndürücü bir gelişimin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bu değişim, doğal olarak eğitim ve eğitim ile ilgili unsurları da etkilemektedir. Eğitim artık durağan bir süreç olmaktan çıkmış, sürekli sorgulanması gereken dinamik bir süreç haline gelmiştir. Öğrenciye devamlı bilgi yüklemesi yapılan klasik eğitim anlayışı, artık geçerliliğini yitirmiştir. Bu anlayış yerine bireye değişen durumların gerektirdiği bilgi ve becerileri kişisel çaba ile öğrenebilme ve öğrendiklerini yaşamın özel durumlarına uygulayabilme yeteneğinin kazandırıldığı yeni bir eğitim anlayışı gelişimidir.

“Bir milleti topyekun eğitiyor”

Öğrenciye öğrenmenin öğretildiği bu eğitim anlayışı, beraberinde yeni bir öğretmen modelini de getirmektedir. Yeni öğretmen modelinde öğretmen, öğrencilerini ayrı ayrı bireyler olarak görür ve değer verir. Her öğrencinin ayrı bir dünya olduğu, topluma mutlaka kazandırılması gereken bir cevher olduğu bilinciyle öğrenciye yaklaşır. Öğrencilerin kalplerini kazanma adına, onlara bir şeyler öğretme adına her fırsatı değerlendirir. Yeni öğretmen modelinde öğretmen, mesai kavramının dar kalıplarını kırmak zorundadır. Öğrencilerinde geliştirmek istediği kişilik özelliklerini kendi davranışlarında göstermesi gerektiğini bilmeli, kendi yaşamadığı şeyleri öğrencilerine anlatırken utanacak kadar civanmert bir kişilik sahibi olmalıdır.

Yeni öğretmen modelinde öğretmen; her zaman sorunun değil, çözümün bir parçasıdır. Olmazların, yokların, imkansızlıkların içerisinde dahi Mustafa Kemaller, Fatihler, Mimar Sinanlar yetiştirmeyi kendisine vazgeçilmez bir hedef olarak görmelidir. Yeni öğretmen modeli, aynı zamanda bir Mustafa Kemal modelidir. Yüzyıllardan beri süregelen yanlışlıklar karşısında bile onun gibi dimdik durabilmenin hikayesidir. Onun dün kara tahta başında başlattığı eğitimdeki yenileşme hareketini bugün bilgisayar ekranı karşısında devam ettirebilme şuurunda olmaktır. ‘Yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır’ sözünü okuduğunda sınıfta bir öğrenciyi değil, topyekun bir milleti eğittiğini, bir milletin ruh dünyasına şekil verdiğini bilecek kadar geniş bir vizyon sahibi olmanın ifadesidir. Buna yürekten inanıyorum ki bugün ben ve arkadaşlarım öğretmenliğe aday olmanın yanı sıra bir milletin geleceğini değiştirmeye aday olduğumuzun bilincindeyiz” dedi.

“Öğretmen olmak çok özel”

Emekliye ayrılan öğretmenler adına konuşan Ödemiş Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Rukiye Keskiner ise, “Bugün, Atatürk’ün Millet Mektepleri’ni açtığı ve başöğretmenliğe kabul edildiği tarih. Bu önemli sebeple 1981 yılından bu yana 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanmakta…

Sözlerime Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün biz öğretmenleri onurlandıran bir sözüyle başlamak istiyorum: ‘Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakar ve muhterem unsurlarıdır. Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanmamıştır.’

Şüphesiz ki gelişmenin ve ilerlemenin temelinde eğitim var. Ülkeler, eğitime ve eğitimciye verdikleri değer nispetinde toplumsal olarak gelişebilirler. Öğretmen olmak; geleceğin yetişkinlerini, anne ve babalarını, meslek sahiplerini yöneticilerini yetiştirmek çok özel. Gelecekte bizim yerlerimize geçecek, bizim ülkemizde, bizim değerlerimizi yaşatacak ve gelecek kuşaklara aktaracak olan çocuklarımızı eğitmek, donatmak, onlara bilgi ve sorumluluk vermek, sevgi, hoşgörü ve doğruluk aşılamak tarifsiz bir duygu… Belki hepsi birer doktor, mühendis, öğretmen olamayacak ama iyi bir anne, şefkatli bir baba, vefalı bir dost, yardımsever bir vatandaş, vatanını milletini sevip ona hizmet edecek birer birey olacaklar.

Çok özel bir iş yapıyoruz biz. Farklı coğrafyalarda ve farklı iklimlerde çalıştık. Tüm zorluklarına rağmen dünyanın en kutsal mesleğini yapmış olmak çok gurur verici. Özellikle kalbine dokunup da yürüdükleri yolda geleceklerini oluştururlarken olumlu etkiler bıraktığımız öğrencilerimizi iyi yerlerde görmek çok onur verici. Bu yüzden ne mutlu bize. Sözlerime burada son verirken başta ebediyete göç etmiş Başöğretmen Atatürk ve tüm aziz öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anarken emekli olan meslektaşlarıma, mesleğe yeni atanan genç arkadaşlarıma ve tüm eğitim camiasına, öğrencilerime sonsuz başarı ve mutluluklar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Çeşitli etkinlikler yapıldı

Günün anlam ve önemini anlatan konuşmaların yapılmasının ardından Prof. Dr. Muzaffer Kula Anadolu Lisesi öğrencilerinin şiir, video ve oratoryo gösterileri, adaylığı kalkan öğretmenlerin yemin töreni, Ödemiş ilçesinde yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi, emekliye ayrılan öğretmenlere Hizmet Şeref Belgesi takdimi, 50. Yıl Ortaokulu müzik öğretmenleri Yaşar Okyay, Azerhan Yumlu ve Cem Aslan ile Mustafa-Ayşe Yanbastı Ortaokulu Müzik Öğretmeni Ümit Kesici’nin konseri gerçekleşti.

Şazenuş Keskin