Bahar yorgunluğuna ne iyi gelir? İşte cevabı…

Her yıl bahar aylarında kendinizi yorgun ve depresif hissediyorsanız bahar yorgunluğu belirtilerini hafifletmek ve genel ruh halinizi iyileştirmek için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.

Bahar yorgunluğuna ne iyi gelir? İşte cevabı...
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DÜZENLİ UYKU SAATLERİ

Bahar yorgunluğunun en önemli nedenlerinden biri uyku düzenindeki değişikliklerdir. Günlerin uzaması ve gecelerin kısalması uyku kalitesinden sorumlu melatonin hormonu salınımında değişiklikler yaratabilir. Uykuya dalmayı kolaylaştırmak için odanızın serin ve karanlık olmasına dikkat edin. Uyumadan önce cep telefonu, televizyon, bilgisayar gibi teknolojik cihazlardan uzak durun. Her gün aynı saatte uyumaya ve aynı saatte uyanmaya özen gösterin.

FİZİKSEL AKTİVİTE

Bahar yorgunluğu, sizde bir uyuşukluk ve rehavet hissi yaratabilir. Bu his ile mücadele etmenin en etkili yolu düzenli fiziksel aktivitedir. Düzenli spor yapmak stresinizi azaltarak depresyon ve kaygıya dayalı semptomları hafifletebilir. Aynı zamanda vücudun fiziksel anlamda yorulması uykuya dalmanızı kolaylaştırabilir. Egzersiz aynı zamanda daha fit bir vücuda sahip olmanızı destekleyerek kendinize olan güveninizi artırabilir ve daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

KENDİNİZLE ZAMAN GEÇİRMEK

Kendinize zaman ayırmak, mutlu hissettiğiniz aktiviteleri yapmak enerjinizi yükselterek bahar yorgunluğu ile daha kolay baş edebilmenize yardımcı olabilir. Meditasyon yaparak farkındalığınızı artırabilir, sizi rahatsız eden duygulardan arınabilirsiniz. Sizi depresyona iten nedenleri bulmak için günlük de tutabilirsiniz. Böylece kendinizi daha iyi tanıyabilir ve iyi hissetmenizi sağlayacak hareketleri tanımlayabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir sanatsal aktiviteyi de hayatınıza dâhil edebilirsiniz. Resim yapmak, bir müzik aleti çalmak, tiyatro veya yemek kurslarına gitmek eğlenceli olabilir.

SEVDİKLERİNİZLE ZAMAN GEÇİRMEK

Birlikte zaman geçirmekten hoşlandığınız arkadaşlarınızla rutin buluşmalar düzenleyebilirsiniz. Birlikte yürüyüş yapmak, sinemaya gitmek ya da kafede buluşup sohbet etmek psikolojik olarak sizi rahatlatabilir. Aile bireyleri ile daha fazla zaman geçirmeye çalışabilir, kendinizi kötü hissettiğinizde onlardan destek alabilirsiniz.

PLAN OLUŞTURMAK

Baharın gelişi iş ve okul hayatında ya da günlük yaşamda değişiklikleri beraberinde getirebilir. Ev işleri için bir rutin belirleyebilir, planlamalar yaparak zamanınızı daha etkili kullanmayı başarabilirsiniz. Spor saati, okuma saati ya da sinema günleri gibi etkinlikler ile günlük yaşamınızı renklendirebilirsiniz.

SAĞLIKLI BESLENMEK

Kış mevsiminde meyve ve sebze tüketimi yetersiz olabilir. Vücudun vitamin ve mineral depoları azalabilir. Yeterli ve dengeli bir beslenme programına bol yeşillik, yağlı tohumlar, yüksek proteinli besinler ekleyerek bahar yorgunluğunun üstesinden gelebilirsiniz. Vücut direncini artırmak için kuşburnu, adaçayı, ekinezya çayı gibi yüksek antioksidanlar içeren bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca su tüketimini de artırarak sağlıklı beslenme programını destekleyebilirsiniz.

 

Haber Merkezi

Bahar yorgunluğuna ne iyi gelir? İşte cevabı…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir