Bademlili çocuklar da su projesinde var

Bademlili çocuklar da su projesinde var
Bu haber 10 Haziran 2021 - 10:50 'de eklendi

Bademlili çocuklar da su projesinde var

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı’nın ikinci döneminde e-Twinning Çocuk-Su Dünya projesi; İstanbul-Güngören Polis Amca Anaokulu’ndan Filiz Ağca Özkul ve Merve Çiftçi, Çorum-Karşıyaka Anaokulu’ndan Şelale Köse Yılmaz, Aydın-Efeler Cumhuriyet İlkokulu’ndan Tuğçe Kanlı, Kırklareli-Lüleburgaz Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu’ndan Hilal Kübra Ceylan, Diyarbakır-Katip Çelebi İlkokulu’ndan Nida Bayık ve Ödemiş-Bademli Şükrü Saraçoğlu İlkokulu’ndan Sevgi Barut’un katılımlarıyla altı şehir, yedi öğretmen ve 62 öğrenci ile başladı.

Bu proje ile yaşam kaynağımız olan suyun ve su kaynaklarının gelecek nesillere aktarımının önemine dikkat çekilerek ailelerin ve çocukların bilinçlenmesi ve bu bilincin tüm topluma yayılması hedeflenirken etkinlikler, uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim harmanlanarak oluşturuldu.

Projeyle suyun önemi, su tasarrufu, su kirliliği ve içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde değeri daha çok anlaşılan ekolojik dengeyi koruma yollarının öğrencilere kazandırılması hedeflendi. Altı hafta sürecek olan “Çocuk-Su Dünya” projesinde yağmur sularının nasıl değerlendirilebileceği, su ayak izinin ne olduğu, bir kova su ile neler yapılabileceği, arabayı yıkamak yerine silinebileceği, su faturası incelenmesi, komşulara suyun önemini anlatan afiş ve mektup bırakılması, su döngüsünün öğrenilmesi gibi daha pek çok çalışmanın okul-aile iş birliği ile müfredata uyumlu bir şekilde gerçekleştirilmesi planlandı.

“Birbirinden ayrı düşünülemez”

Konu hakkında, “Okul öncesi dönem, çocuğun 0-72 ay dönemini kapsayan ve bir çok yönden geliştiği kritik bir dönemdir. Bu dönemde çocuğa verilecek desteğin niteliği ve derecesi oldukça önemli olduğundan gelecek nesillere miras olan su kaynaklarının kullanımı hakkında farkındalığı artırmak ve bu kaynakların sürdürülebilir kullanımı için sorumluluk bilincinin küçük yaşlarda kazandırılması amaçlanmaktadır. Böylece çocukların zihinlerinde dünyayı daha yaşanılası bir yere dönüştürmek gibi yaşadığımız gezegen olan dünyaya karşı bir sorumluluk bilinci oluşacaktır. Bu sebeple projemizin adından da anlaşılacağı gibi ‘çocuk’, ‘su’ ve ‘dünya’, birbirinden ayrı düşünülemez” mesajı verildi.

Özcan Çetin