1. Haberler
  2. yerel
  3. Atatürk’ü Yaşatacağız, Hesap Vereceğiz

Atatürk’ü Yaşatacağız, Hesap Vereceğiz

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tire’de faaliyet gösteren Eğitim-İş Sendikası’nın temsilcisi Özgür Anafartalar, 24 Kasım’da gerçekleştirecekleri iş bırakma eylemi öncesinde açıklamalarda bulundu. Anafartalar, hükümetin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilecek önlükleri reddederek, bu eylemin temel nedenlerini ve 10 Kasım’da Atatürk’ü anmanın önemini vurguladı.

 

Eğitim-İş Sendikası’nın Tire temsilcisi Özgür Anafartalar, 24 Kasım’da gerçekleştirecekleri iş bırakma eylemi öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Anafartalar, sendika üyelerinin hükümetin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilecek önlükleri almayarak, 25 Kasım’da Ankara’da bir araya gelmeye hazırlandıklarını belirtti.

 

“Bizim maaşımızı ödeyenler, işveren temsilcimiz onlar. 24 Kasım’da iş bırakacağız, 25 Kasım’da Ankara’da olacağız.” diyen Anafartalar, önlük konusundaki kararlarını açıkladı. “Aslında, alacağız ve 25 Kasım’da Milli Eğitim Bakanlığı’nın önüne koyup atacağız. Çünkü bu yapılan aslında anlamsız bir şey. Ben bu önlüğü giyerim ya da giymem, bu kimi ilgilendirir?” ifadelerini kullandı.

 

Anafartalar, önlük konusundaki eleştirilerini genişleterek, öğrencilere yönelik daha acil ihtiyaçların bulunduğuna dikkat çekti. “Bakanlığın önlüğü vereceği parayı okullara temizlik malzemeleri ya da yeni okullar yapmak için kullanabilirler. Öğrencilere ücretsiz yemek sağlanabilir. Çünkü aç gelen öğrencilerimiz var, kahvaltı yapmadan gelen öğrencilerimiz var. Yani bize önlük verileceğine, öğrencilerimizin karnı doyurulsun.” dedi.

 

Ayrıca, önlüklerin kadın bedenini kapatma amacına da değinen Anafartalar, “Kadın olsun, erkek olsun, herkes kendi bedeniyle özgür olmalıdır. Burada beyinleri diğer tarafı kapatmaya çalışmayı tercih ediyor, ancak biz Cumhuriyet’in aydın insanları olarak kim ne giyerse giysin, insanların giyimlerinin karışılmasını reddediyoruz. Başörtüsü takacaksa takar, takmayacaksa takmaz. Kot pantolon giyecekse giyer; giymeyecekse giymez. İnsan kendi giysisiyle özgür olmalıdır. Temel söyleyeceğimiz şey budur.” şeklinde bir duruş sergileyerek, giyim tercihlerinin bireylere ait olması gerektiğini vurguladı.

 

Anafartalar, Türkiye’de gündemi belirleyen siyasilerin hesap vermeyi reddetmelerine de eleştirilerde bulunarak, “Şimdi Türkiye’de gündemi belirleyen bazı siyasiler ve kanaat önderleri hesap vermeyi reddediyor. Bunu da biz reddediyoruz” ifadelerini kullandı. Eğitim-İş Sendikası temsilcisi, 10 Kasım’a da değinerek, Atatürk’ü anmanın önemine vurgu yaptı. “Atatürk’ün ülkesinde Atatürk hesap verebiliyorken, biz de Cumhuriyetin erkekleri ve Cumhuriyetin kadınları olarak Atatürk’e yakışır neyi yapamadık, neyi yapabildik 10 Kasım’da yas tutmak yerine, biz Atatürk’e bunun hesabını vermeliyiz, biz Atatürk’ü yaşatmalıyız.” dedi ve Cumhuriyet’in temel değerlerine sahip çıkma çağrısında bulundu. “Biz Cumhuriyete sahip çıkmaya, Atatürk’e sahip çıkmaya devam edeceğiz, Cumhuriyeti yıktırmayacağız Türkiye’yi böldürmeyeceğiz.” şeklinde sözlerini tamamladı.

 

“Türkiye’de gündemi belirleyen bazı siyasiler ve kanaat önderleri hesap vermeyi reddediyor. Bunu da biz reddediyoruz. Atatürk’ün ülkesinde Atatürk hesap verebiliyorken, biz de Cumhuriyetin erkekleri ve Cumhuriyetin kadınları olarak Atatürk’e yakışır neyi yapamadık, neyi yapabildik bunun hesabını 10 Kasım’da yas tutmak yerine, hesabını verebilmeliyiz, biz Atatürk’ü yaşatmalıyız. Hepimiz Atatürk olmalıyız, davranışlarımızı buna göre belirlemeliyiz. Atatürk’ün kurmuş olduğu Cumhuriyet’i ayakta tutan sütunlar kemirilirken, blok olarak devrilirken, baltalarla parçalanırken… Örneğin, bir Oslo süreci var, buraya hiç girmek istemiyorum. Orada konuşulanlar Cumhuriyeti yönetenler açısından yüz karasıdır. Ülke bir çözüm süreci yaşadı, PKK ile masaya oturdular. PKK ile savaşması gerekenler, onlarla birlikte masaya otururlar. Bunların tartışılması gerekiyor, belki de bunların hesabı verilmesi gerekiyor. Şu an hesap soruyorum? Çünkü Atatürk’e karşı bir borcumuz var, bize bir ülke bahşetti Türk halkına, silah arkadaşları ile beraber. Ama biz bu ülkeyi ne kadar onun istemiş olduğu muhasır medeniyetler seviyesine çıkarmaya çıkarabildik? Biz Cumhuriyete sahip çıkmaya, Atatürk’e sahip çıkmaya devam edeceğiz, Cumhuriyeti yıktırmayacağız Türkiye’yi böldürmeyeceğiz.”

 

 

Anafartalar; “Ve buradan Atatürk’ün öğretmenleri olarak Atatürk ‘e ve Türk ulusuna söz veriyoruz. Atatürk’ün heykellerini yakanlardan, bayrağımızı kalleşçe göklerden indirenlerden hesap sormazsak bin volkan patlasın üstümüze, on binlerce yıldırım çarpsın bedenimizi, göğün yedi katı üstümüze devrilsin…

Ülkemizin yeniden emperyalizmin tahakkümüne girmemesi, halkımızın açlıkla, yoksullukla, işsizlikle yok olmaması, kardeşin kardeşe kırdırılmaması, ülkemizin başka başka bayrakların gölgesinde bölünmemesi parçalanmaması, işçilerimizin katledilmemesi, kapitalizmin yoz kültürünün gençliğe daha fazla enjekte edilmemesi, Mehmetçiğin arkadan kalleşçe şehit edilmemesi için mücadelemiz sürüyor ve sonsuza kadar sürecek!

Ant olsun şart olsun!”dedi

Haber Merkezi

Atatürk’ü Yaşatacağız, Hesap Vereceğiz
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.