Aliağa’da jeotermal kaynak arayacak sondaj için “ÇED gerekli değil” kararı verildi

İzmir'in Aliağa ilçesinde jeotermal kaynak aramak için sondaj faaliyetleri gerçekleştirilecek.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir’in Aliağa ilçesinde jeotermal kaynak aramak için sondaj kuyusu açılacak. HABAŞ’ın Aliağa’da açacağı ve yaklaşık 10 milyonluk yatırım yapacağı sondaj kuyusu için bakanlık, “ÇED gerekli değildir” kararı verdi.

Plana göre sondaj, Bozköy Mahallesi sınırlarında, yerin 450 ile 850 metre arası derinliğinde jeotermal kaynak arayacak. Şirket, bu iş için 9 milyon 950 bin lira bütçe ayıracak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, konu hakkında yaptığı açıklamada “İzmir İli, Aliağa İlçesi, Bozköy Mahallesi’nde 1585 Ruhsat Numaralı (ER:3388963) Jeotermal Kaynak Arama Ruhsatı içinde tapunun 1378 nolu parselinde Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş. tarafından yapılması planlanan “Sondaj Yöntemi ile Jeotermal Kaynak Arama Faaliyeti (1 Adet Sondaj)” için hazırlanan ve Müdürlüğümüze sunulan proje tanıtım dosyası incelenmiş, değerlendirilmiş ve söz konusu proje için 29.07.2022 tarih ve 31907 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği’nin 17. Maddesi uyarınca 14/08/2023 tarih ve E-2023199 numaralı belge ile “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verilmiştir. İlanen duyurulur.” dedi.

Haber merkezi

Aliağa’da jeotermal kaynak arayacak sondaj için “ÇED gerekli değil” kararı verildi

Yorumlar kapalı.